Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody na Zamku w Lublinie

22 lipca 2016 r. przedstawiciele Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w obchodach 72 rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie.

Okręg Lubelski ZOR RP reprezentowali: Lech Marczak - prezes Okręgu oraz Elżbieta i Edward Nakonieczni.

Obchody odbywały się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem"- Oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie i Klasztoru Ojców Dominikanów w Lublinie.

W XIV wiecznej Kaplicy Trójcy Świętej Zamku Lubelskiego, w pomieszczeniach którego przesłuchiwano i torturowano więźniów, zaproszonych gości powitała Barbara Oratowska kustosz Muzeum „Pod Zegarem".

Wśród zaproszonych gości w uroczystości był Przemysław Czarnek - wojewoda lubelski jak również rodziny więźniów, przetrzymywanych i zamordowanych na Zamku w Lublinie, a także rodziny zmarłych pracowników Muzeum Zamku
w Lublinie, który taką rolę spełnia od 1957 r.

Mszę św. w kaplicy, jak co roku, odprawił o. Grzegorz Kluz przeor Klasztoru Ojców Dominikanów w Lublinie. Bezpośrednio po mszy św. odbył się koncert poświęcony pamięci więźniów zatytułowany „Nie płacz, Matko” w wykonaniu Trio Cantabile.

Kolejna część uroczystości odbyła się w Mauzoleum w Baszcie Zamkowej, gdzie o. Grzegorz odprawił modlitwę, po zakończeniu której, złożone zostały wieńce, wiązanki oraz zapalone znicze ku czci i pamięci pomordowanych i zmarłych.

Podczas uroczystości w Galerii Malarstwa XVII-XIX w. odbyła się promocja książki Czesława Górniewicza „Wspomnienia z okupacji niemieckiej" na którą to z Francji przyjechała jego córka z liczną rodziną. Należy dodać, że na zakończenie każdy gość uroczystości otrzymał egzemplarz książki w prezencie.

.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Zamek Lubelski od 1831 do 1954 roku służył jako więzienie. Na przełomie od kwietnia do października 1918 roku był tu więziony m. in. dziadek prezesa Okręgu Lubelskiego Lecha Marczaka - Władysław Szczypa, który na czele oddziałów strzelców i POW-iaków napadł na austriackie wojskowe magazyny w Puławach, pozyskując broń i amunicję niezbędną do przyszłych walk niepodległościowych. Dwa tygodnie po zwolnieniu z więzienia 2 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli na czele tychże oddziałów przyniósł wolność Puławom. Por. Władysław Szczypa zamordowany został w 1940 r. w Charkowie i jest jedną z ofiar „Zbrodni Katyńskiej".

Podczas okupacji niemieckiej więziony na Zamku Lubelskim był Leopold pisz, mąż najmłodszej siostry Władysława Szczypy. Leopold Pisz w latach 30-tych XX wieku był naczelnikiem poczty w Kazimierzu Dolnym. Gdy we wrześniu 1939 r., płynąca Wisłą z Krakowa barka m/s Paweł transportująca zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu, wśród których były arrasy i szczerbiec, nie mogła kontynuować rejsu ze względu na ostrzał z samolotów niemieckich, zorganizował ich przetransportowanie furmankami pod osłoną nocy z Kazimierza Dolnego do Wojciechowa.

Leopold Pisz za działalność konspiracyjną podczas okupacji niemieckiej na terenie Kazimierza Dolnego i okolicach został aresztowany, przewieziony na Zamek Lubelski, gdzie był więziony,  przesłuchiwany i torturowany. Wywieziony został do obozu w Auschwitz i tam zamordowany.

Kolejną osobą, którą Lech Marczak upamiętnił podczas uroczystości na Zamku w Lublinie była ś.p. Krystyna Marczak, jego matka, córka por. Władysława Szczypy, która należała do Koła Puławskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. Po ukończeniu studiów na UMCS, w 1957 r. podjęła pracę w dziale etnografii muzeum na Zamku w Lublinie.

Tekst i foto: Lech Marczak

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04