8 lipca 2016 r. na froncie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odsłonięto tablicę poświęconą płk. Ryszardowi Kuklińskiemu. W uroczystości wzięła udział delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
W składzie delegacji byli: Lech Marczak - prezes Okręgu Lubelskiego ZOR RP, kpt. w st. spocz. Zdzisław Łoziński, por. Stefan Kalinowski i st. sierż. rez. Tomasz Dyzma.
Dla organizatorów uroczystości – Wojewody Lubelskiego i Szefa WSzW w Lublinie - upamiętnienie płk. Kuklińskiego, nazywanego pierwszym polskim oficerem w NATO, miało szczególne znaczenie w kontekście trwającego szczytu NATO w Warszawie.
Wspaniale się dzieje, że w dniu, kiedy w Warszawie rozpoczyna się szczyt NATO, ważne wydarzenie dla naszego bezpieczeństwa i pozycji Polski w Europie i na świecie, patronuje nam tu w Lublinie płk Kukliński. Z takich bohaterów jak płk Kukliński, nasz pierwszy oficer w NATO, możemy czerpać przykład, aby budować współczesność i myśleć o przyszłości — powiedział podczas uroczystości p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Na tablicy, którą umieszczono na ścianie budynku Urzędu Wojewódzkiego, obok wizerunku Kuklińskiego widnieje napis, że to wielki patriota i bohater, „Wallenrod” XX wieku, który „ostrzegł USA i NATO o planie napaści ZSRR na Europę zachodnią, uchronił Polskę przed nuklearną zagładą, a Europę przed nową wojną i zniszczeniem”.
Inicjatorami umieszczenia tablicy poświęconej Kuklińskiemu było środowisko kombatantów.
Doceniając ogromne zasługi dla Polski, Europy i pokoju światowego płk. Kuklińskiego od 2,5 lat staraliśmy się o upamiętnienie jego zasług. Dziś doszło do realizacji tego zadania, ku chwale naszego największego bohatera współczesnego, pierwszego polskiego żołnierza w NATO, a jednocześnie ostatniego żołnierza wyklętego, niezłomnego, skazanego na karę śmierci, ostatniego polskiego żołnierza tułacza — powiedział prezes lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Polskich Kombatantów mjr Bogdan Walas.
W uroczystości - przeprowadzonej zgodnie z ceremoniałem wojskowym - uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych; odbył się apel poległych, żołnierze oddali salwę honorową. Po uroczystości w urzędzie wojewódzkim odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona postaci płk. Kuklińskiego.
(k)