2 maja 2016 r. w Wąwolnicy odbyły się uroczystości w 70 rocznicę pacyfikacji i spalenia tej miejscowości przez siły Urzędu Bezpieczeństwa. Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował Piotr Przygodzki – członek zarządu Okręgu Lubelskiego.
Patronat nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Ich organizatorami byli: Stowarzyszenie „Przeszłość – Przyszłości”, Wójt Gminy Wąwolnica, Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Wąwolnicy, oraz Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy.
Uroczystości odbywające się w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy wyklętych” rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy pamiątkowej na rynku w Wąwolnicy.
Następnie odprawiono mszę św., po zakończeniu której, na dolnym placu przy kościele, uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć inscenizację pacyfikacji i spalenia Wąwolnicy przez UB 2 maja 1946 r.
Reżyserem i scenarzystą tego historycznego przedstawienia był Grzegorz Filipek, a producentem i organizatorem Artur Kwapiński, prezes stowarzyszenia "Przeszłość-Przyszłości".
Po zakończeniu inscenizacji widzowie przeszli na rynek, gdzie mieli okazję posłuchać patriotycznych utworów w wykonaniu warszawskich zespołów oraz obejrzeć zabytkowe pojazdy wojskowe z rożnych stron świata.
..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
2 maja 1946 r. siły Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego podpaliły około dwieście gospodarstw. W wyniku pożaru, którego nie wolno było gasić, zniszczono niemal 350 budynków, w tym wiele domów mieszkalnych. Kilka osób zginęło. Była to kara politycznego aparatu za współpracę miejscowej ludności z żołnierzami Armii Krajowej. Ofiarom pacyfikacji nigdy nie udało się uzyskać odszkodowań, a jeszcze wiele lat później doświadczały one różnego rodzaju represji. W czasach PRL, spalenie wioski było tematem tabu, ale pamięć o tym, co stało się 70-lat temu, została zachowana.
(k)