6 marca 2016 w Bełżycach uczczono 67 rocznicę egzekucji Żołnierzy Wyklętych, mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. ZAPORA i sześciu jego podkomendnych. Związek Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej podczas uroczystości reprezentował Lech Marczak - prezes Okręgu Lubelskiego.
Po mszy św. w kościele, uczestnicy uroczystości autokarami udali się na miejsce nowo otwieranego ronda drogowego, któremu nadano imię cichociemnego majora Zapory.
W uroczystości odsłonięcia tablicy z nazwą ronda udział wzięli m. in.: Jan Józef Kasprzyk p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Przemysław Czarnek - Wojewoda Lubelski, Zdzisław Niedbała - reprezentujący Prezydenta Miasta Lublin, posłowie i senatorowie Lubelszczyzny.
Tablicę odsłaniali: Krystyna Frąszczak siostrzenica majora Hieronima Dekutowskiego ps. ZAPORA oraz partyzanci Oddziału ZAPORY w osobach: kpt. Zbigniewa Matysiaka ps. KOWBOJ i por. Wiesława Jeżewskiego ps. SŁAW.
Ostatnim punktem programu uroczystości były występy słowno-muzyczne młodzieży z bełżyckich szkół połączone z poczęstunkiem w Miejskim Domu Kultury.
…………………………………………………………………………………………
Hieronim Dekutowski urodził się w 1918 roku w Dzikowie pod Tarnobrzegiem.
W marcu 1943 r. został zaprzysiężony jako cichociemny i przyjął pseudonim “Zapora”. Początkowo dowodził oddziałem AK w Inspektoracie Zamość, broniąc tamtejszą ludność przed wysiedleniami. W styczniu 1944 r. został mianowany szefem AK w Inspektoracie Lublin-Puławy.
Miał opinię wybitnego dowódcy, wyróżniała go wyjątkowa odwaga, doskonale posługiwał się bronią, podejmował szybkie lecz doskonałe decyzje, był bardzo ostrożny w swoich działaniach a jednocześnie ogromnie odpowiedzialny za podległych mu ludzi. Brał udział w akcji “Burza” na Lubelszczyźnie, usiłował także iść na pomoc walczącej Warszawie.
Po wejściu Rosjan nie złożył broni a po zamordowaniu na posterunku UB w Chodlu czterech jego żołnierzy, rozpoczął antysowiecką ofensywę. W 1945 r. wszedł w skład powstającego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Został aresztowany w 1947 po czym skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano 7 marca 1949 roku.
Tekst i zdjęcia: Lech Marczak