W 75. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę odbyły się uroczystości przed pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, w których uczestniczyła delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
W składzie delegacji ZOR RP byli: płk rez. Alfred Kabata – prezes Zarządu Głównego, Marcin Łada – wiceprezes Zarządu Głównego i ppłk rez. Henryk Marciniak – członek Zarządu Głównego.
Wśród zaproszonych gości byli m. in. wicemarszałek Sejmu RP- Cezary Grabarczyk, minister obrony narodowej - Tomasz Siemoniak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Stanisław Koziej, prezydent Warszawy – Hanna Gronkiewicz – Waltz.
Tegoroczne uroczystości z udziałem kombatantów, rodzin sybiraków, władz państwowych i wojskowych oraz prezydent stolicy rozpoczęła polowa msza św. za poległych i pomordowanych na Wschodzie celebrowana przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.
- Jeśli chcemy budować przyszłość, trzeba odkłamać przeszłość – mówił w homilii biskup Guzdek. Podkreślił, że przez wiele lat uczniom w szkole przypominano prawdę o 1 wrześniu, a omijano informacje o agresji z 17 września i o tajnym porozumieniu Ribbentrop-Mołotow. - Surowo zabronione były słowa „Katyń, Ostaszków, Bykownia, Kołyma - mówił. - Odrzućmy patriotyzm zapomnienia. Poważny rachunek sumienia powinni zrobić ci, którzy przekazywali młodemu pokoleniu zakłamaną historię. Przestrzegał, by nie przechodzić obojętnie wobec tego, co wydarzyło się 75 lat temu. - Trzeba dziękować za wolną Polskę, ślubować, że nie zapomnimy o historii oraz prosić o pokój, dialog i zrozumienie w nadziei, że zostaniemy wysłuchani – zakończył biskup polowy WP.
Po mszy św. odczytano Apel Poległych zakończony salwą honorową oraz odmówiona została modlitwa ekumeniczna duchownych różnych wyznań.
List Prezydenta RP odczytał szef BBN Stanisław Koziej. Bronisław Komorowski wyraził w nim nadzieję, że historia może być nauczycielką życia, a do budowania wspólnego dobra potrzeba prawdy i dobrej woli. Złożył też głęboki pokłon żołnierzom i cywilom pomordowanym i poległym z rąk sowietów.
Stanisław Sikorski, sekretarz Zarządu Głównego Związku Sybiraków w swoim przemówieniu podziękował za jednomyślnie podjęcie przez Sejm w ubiegłym roku uchwały ustanawiającej 17 września Dniem Sybiraka.
Uroczystości, które odbyły się w asyście honorowej Kompanii Reprezentacyjnej WP oraz Orkiestry Reprezentacyjnej WP zakończyły się złożeniem wieńców oraz odśpiewaniem przez chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP „Hymnu Sybiraka”.
(k)
Fot. M. Ł.