Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Kaplica pamięci

17 maja 2014 r. podczas mszy świętej w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej z okazji 50-lecia Zakładowej Straży Pożarnej puławskich Zakładów Azotowych, połączonej z Powiatowym Dniem Strażaka, została poświęcona (przez ks. Aleksandra Zeń ) i odsłonięta kaplica pamięci.

Autorem jej merytorycznego opracowania był Zbigniew Kiełb – członek zarządu Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, który wraz z innymi członkami ZOR RP asystował przy jej poświęceniu i odsłonięciu. Odsłonięcia dokonali minister skarbu Włodzimierz Karpiński, starosta powiatu puławskiego Witold Popiołek, członek Zarządu Grupy Azoty Zakładów Azotowych Puławy SA Marian Rybak i proboszcz tej parafii ks. Piotr Trela.

W tym kościele, który dawniej był garnizonową cerkwią, a następnie garnizonowym kościołem katolickim 2 Pułku Saperów Kaniowskich w latach 1921-1939, znajdują się różnorodne wota, urny i tablice pamiątkowe odnoszące się do wydarzeń historycznych z lat 1863-1981.

Podczas remontu kościoła w jednej z krucht zaprojektowano i wykonano kaplicę pamięci, w której znajdują się obecnie wszystkie tablice pamiątkowe poświęcone uczestnikom powstania styczniowego i Sybirakom, krzyż wykonany ze zniszczonego fragmentu krzyża z 1937 r., usytuowanego przy ul. Kaniowczyków, oraz pamiątkowe tablice opisujące bohaterskie czyny saperów z lat 1919 – 1920 i 1939 – 1940, a także wymieniające poległych i pomordowanych Kaniowczyków w latach 1939 – 1945. Znajdują się też w niej urny z ziemią z Katynia oraz Monte Cassino, a także kolejne tablice poświęcone żołnierzom 15. Pułku Piechoty „Wilków” Armii Krajowej i partyzantom „Przepiórki”, „Zagończyka”, „Orlika”, „Hektora”, oraz żołnierzom Batalionów Chłopskich, zabitym i pomordowanym w latach 1939 – 1945. W centralnym punkcie kaplicy znajduje się wyjątkowy symbol: Krzyż Solidarności, wykonany w 1981 r. przez pracowników Zakładów Azotowych i umieszczony na jednej z głównych bram wjazdowych do Zakładów Azotowych w rocznicę stłumienia strajków na Wybrzeżu w 1970 r. Dzięki ofiarności, zapobiegliwości oraz determinacji obrońców tego krzyża przetrwał on do naszych czasów i tu znalazł swoje godne miejsce.

(Z.K.)

Fot. Sławomir Kłak, Lech Marczak i Zbigniew Kiełb

 

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04