Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

W rocznicę zbrodni Katyńskiej

W Starych Babicach 6 kwietnia 2014 r. odbyła się coroczna uroczystość religijno-patriotyczna, związana z obchodami Dni Pamięci Ofiar Katynia. Uczestniczyli w niej członkowie babickiego Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i członkowie Zarządu Głównego z Warszawy z wiceprezesem Marcinem Ładą.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9:30 Mszą św. w babickim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, po czym zebrani przeszli w asyście pocztów sztandarowych do Alei Dębów Katyńskich. Przed Tablicą MB Katyńskiej ufundowaną przez członków babickiego Koła ZOR RP złożono wieńce i kwiaty.

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe m.in. kombatantów z babickiej gminy i AK Grupy „Kampinos”, Straży Gminnej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Szkoły Podstawowej w Starych Babicach. Wśród zaproszonych gości w uroczystości uczestniczyli: Minister Maciej Jankowski (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej), Zbigniew Czaplicki (przedstawiciel Marszałka Woj. Mazowieckiego), przedstawiciele wojska, policji, władze samorządowe gminy i powiatu.

Do zebranych przemówienie wygłosił wójt Krzysztof Turek, który wspomniał tegoroczne jubileusze: 100-lecie wybuchu I Wojny Światowej, utworzenia Legionów Polskich, 70-lecie wybuchu Powstania Warszawskiego, a także 25-lecie odzyskania pełni suwerenności przez Polskę. Wójt gminy podkreślił, że z trudnej historii Polski zrodziła się nowa rzeczywistość, czego wyrazem jest istnienie Alei Dębów w Starych Babicach i Babickiej Rodziny Katyńskiej.

Głos zabrała również mjr Anna Mizikowska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, członek babickiego Koła ZOR RP, która podziękowała za zorganizowanie patriotycznego spotkania.

Podczas uroczystości oddano hołd nie tylko Ofiarom Zbrodni Katyńskiej, ale uczczono także pamięć ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku.

W wydarzeniu licznie uczestniczyli mieszkańcy gminy. Miłym akcentem była obecność młodzieży szkolnej, która pod każdym dębem zapalała znicze – w ten sposób pamięć o historii Polski utrwala się w kolejnych pokoleniach.

Tekst i fot. Karolina Gwarek

  • 1
  • 10
  • 11
  • 2