Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Delegacja ZOR RP na Gali Nagrody IPN „Semper Fidelis” w Warszawie

2 grudnia 2024 r., delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej, uczestniczyła w Zamku Królewskim w Warszawie, w Gali Nagrody „Semper Fidelis”.

 

ZOR RP reprezentowali: wiceprezes ZG - Marcin Łada i członek Koła ZOR RP w Warszawie Michał Zygmunt.

 

Gala Semper Fidelis odbyła się już po raz szósty. Nagrodzono cztery osoby i jedną instytucję, przyznano także wyróżnienie specjalne. Podczas uroczystości zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski podkreślił: Naszym obowiązkiem jest pamiętać o przodkach, którzy wnieśli wkład w rozwój polskiej kultury, ale też nagradzać osoby, które o to dziedzictwo dbają. „Semper Fidelis” to dewiza, która przyświeca wszystkim tym, którzy są prawi i uczciwi. Państwo pozostają wierni temu przesłaniu, niosąc pamięć o dawnych pokoleniach i o dorobku polskich Kresów Wschodnich. Przypomniał, że po 1945 roku pamięć o Kresach Wschodnich miała ulec wymazaniu, jednak osoby, które opuściły tamte obszary i zasiedliły inne rejony Polski, przeniosły tę pamięć i kultywowały ją, aby dać wyraz swojemu umiłowaniu dla miejsc, z których pochodziły oraz dla grobów swoich przodków.

 

Na uroczystości obecni byli m.in.: doradca Prezydenta RP dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą prof. Piotr Gliński, Ewa Siemaszko – wybitna badaczka dziejów Wołynia i Kresów Wschodnich RP, przedstawiciele WP, duchowieństwa i organizacji patriotycznych.

 

Laureaci VI edycji nagrody Semper Fidelis:

Mirosław Gajewski, historyk, muzealnik i samorządowiec, badacz dziejów Wileńszczyzny i działalności Armii Krajowej na tym terenie.

Halina Kisłacz, polska społeczniczka i lekarka należąca do Związku Polaków w Estonii.

Tadeusz Marcinkowski (nagroda post mortem), popularyzator Kresów, który aktywnie działał w Zielonej Górze na rzecz Wołynia.

Olena Udovenko, działaczka społeczna, prezes Stowarzyszenia Miłośników Języka i Kultury Polskiej „Most Nadziei”, która przez ponad 25 lat sprawowała opiekę nad Polskim Cmentarzem Wojennym w Starobielsku na Ukrainie.

Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej w Olsztynie prowadzące aktywne wsparcie dla Polaków na Wileńszczyźnie oraz popularyzujące kulturę Ziemi Wileńskiej w Polsce.

Marta Axentowicz – Bohosiewicz (wyróżnienie specjalne), założycielka Fundacji Ormiańskiej, która skupia polskich Ormian, kultywuje ich tradycję i historię nierozerwalnie związaną z polskimi Kresami Wschodnimi.

 

Galę zwieńczył koncert w wykonaniu śpiewaka Damiana Wilmy i pianistki Karoliny Tańskiej.

 

Nagroda „Semper Fidelis” została ustanowiona w 2019 roku. Honorowe wyróżnienie IPN otrzymają corocznie osoby, instytucje i organizacje społeczne za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami, których działalność publiczna pozostaje zbieżna z ustawowymi celami IPN. Kapituła w każdym roku ma również możliwość przyznania jednej nagrody post mortem. Laureatów wyłania Kapituła Nagrody, na czele której stoi prezes IPN.

 

M.Ł.

Źródła: https://ipn.gov.pl/pl/, obsługa własna

 

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04