2 grudnia 2024 r., delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej, uczestniczyła w Zamku Królewskim w Warszawie, w Gali Nagrody „Semper Fidelis”.
ZOR RP reprezentowali: wiceprezes ZG - Marcin Łada i członek Koła ZOR RP w Warszawie Michał Zygmunt.
Gala Semper Fidelis odbyła się już po raz szósty. Nagrodzono cztery osoby i jedną instytucję, przyznano także wyróżnienie specjalne. Podczas uroczystości zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski podkreślił: Naszym obowiązkiem jest pamiętać o przodkach, którzy wnieśli wkład w rozwój polskiej kultury, ale też nagradzać osoby, które o to dziedzictwo dbają. „Semper Fidelis” to dewiza, która przyświeca wszystkim tym, którzy są prawi i uczciwi. Państwo pozostają wierni temu przesłaniu, niosąc pamięć o dawnych pokoleniach i o dorobku polskich Kresów Wschodnich. Przypomniał, że po 1945 roku pamięć o Kresach Wschodnich miała ulec wymazaniu, jednak osoby, które opuściły tamte obszary i zasiedliły inne rejony Polski, przeniosły tę pamięć i kultywowały ją, aby dać wyraz swojemu umiłowaniu dla miejsc, z których pochodziły oraz dla grobów swoich przodków.
Na uroczystości obecni byli m.in.: doradca Prezydenta RP dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą prof. Piotr Gliński, Ewa Siemaszko – wybitna badaczka dziejów Wołynia i Kresów Wschodnich RP, przedstawiciele WP, duchowieństwa i organizacji patriotycznych.
Laureaci VI edycji nagrody Semper Fidelis:
Mirosław Gajewski, historyk, muzealnik i samorządowiec, badacz dziejów Wileńszczyzny i działalności Armii Krajowej na tym terenie.
Halina Kisłacz, polska społeczniczka i lekarka należąca do Związku Polaków w Estonii.
Tadeusz Marcinkowski (nagroda post mortem), popularyzator Kresów, który aktywnie działał w Zielonej Górze na rzecz Wołynia.
Olena Udovenko, działaczka społeczna, prezes Stowarzyszenia Miłośników Języka i Kultury Polskiej „Most Nadziei”, która przez ponad 25 lat sprawowała opiekę nad Polskim Cmentarzem Wojennym w Starobielsku na Ukrainie.
Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej w Olsztynie prowadzące aktywne wsparcie dla Polaków na Wileńszczyźnie oraz popularyzujące kulturę Ziemi Wileńskiej w Polsce.
Marta Axentowicz – Bohosiewicz (wyróżnienie specjalne), założycielka Fundacji Ormiańskiej, która skupia polskich Ormian, kultywuje ich tradycję i historię nierozerwalnie związaną z polskimi Kresami Wschodnimi.
Galę zwieńczył koncert w wykonaniu śpiewaka Damiana Wilmy i pianistki Karoliny Tańskiej.
Nagroda „Semper Fidelis” została ustanowiona w 2019 roku. Honorowe wyróżnienie IPN otrzymają corocznie osoby, instytucje i organizacje społeczne za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami, których działalność publiczna pozostaje zbieżna z ustawowymi celami IPN. Kapituła w każdym roku ma również możliwość przyznania jednej nagrody post mortem. Laureatów wyłania Kapituła Nagrody, na czele której stoi prezes IPN.
M.Ł.
Źródła: https://ipn.gov.pl/pl/, obsługa własna