11 listopada 2024 r., w Zawierciu, odbyły się uroczystości w 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Okręg Śląski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował wiceprezes Okręgu Śląskiego plut. w rez. Damian Liszczyk.
Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu, następnie po przemarszu, dalszy ciąg uroczystości kontynuowano na Cmentarzu Parafialnym przy Pomniku Niepodległości w Zawierciu.
Uroczystość pod Pomnikiem Niepodległości prowadził dr Marcin Janeczek, który po odegraniu Hymnu Państwowego przez orkiestrę CMC Zawiercie , w imieniu Pani Prezydent Miasta Zawiercie Anny Nemś przywitał przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych, organizacji społecznych, kombatanckich oraz przybyłych mieszkańców Zawiercia. W uroczystości udział wzięły liczne poczty sztandarowe.
Następnie prowadzący wygłosił referat w którym stwierdził, że „Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Ponad 100 lat temu, 11 listopada 1918 roku, w momencie szczególnym dla narodów Europy, gdy kończyła się I Wojna Światowa, Polska powróciła na mapę Europy. Podczas corocznych obchodów Święta Niepodległości czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń wojny, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego i modernizacji młodego państwa. Na mocy dekretu Józefa Piłsudskiego z dnia 22 listopada 1918 roku o najwyższej władzy reprezentatywnej Państwa Polskiego, Piłsudski zostaje powołany na urząd Tymczasowego Naczelnika państwa. Dekret również ustalał ustrój republikański odrodzonej Polski, organizację i kompetencje tymczasowych organów władzy państwowej do momentu ukonstytuowania wybranego w demokratycznych wyborach Sejmu Ustawodawczego, do którego Piłsudski napisał wybory w oparciu o ordynację proporcjonalną. Dekret formalnie wszedł w życie 29 listopada 1918 roku”.
Po wygłoszonym referacie nastąpiła minuta ciszy, po której został odczytany Apel Pamięci przez nadkomisarza Sławomira Jachna, po czym modlitwę za obrońców Ojczyzny odmówił ks. dr Jan Koclęga.
Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna, gdzie zaprezentowane zostały pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej w Zawierciu.
W dalszej części uroczystości, przy akompaniamencie orkiestry CMC Zawiercie, przybyłe delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze pod Pomnikiem Niepodległości.
W ramach obchodów 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Zawierciu, odbył się koncert pieśni patriotycznej „Ku Wolności”, w wykonaniu zespołu Voice&Sound.
Tekst oraz zdjęcia: Damian Liszczyk