26 listopada 2024 r., przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej uczestniczyli w święcie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej Grupy „Kampinos” w Borzęcinie Dużym (Gmina Stare Babice, Powiat Warszawski Zachodni).
ZOR RP reprezentowali: wiceprezes ZG Marcin Łada i wiceprezes Koła w Starych Babicach Tadeusz Wiśniewski.
Uroczystość zorganizowana w roku 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęła się mszą św. w borzęcińskim kościele im. św. Wincentego Ferreriusza, którą odprawił ks. prałat Zdzisław Rogoziński. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami przeszli do budynku szkoły na drugą część uroczystości, którą prowadziła dyrektor Beata Błaszczak.
Przedstawiciele naszej organizacji od wielu lat uczestniczą w święcie szkoływ Borzęcinie Dużym. Jest to specyficzna placówka edukacyjna, która miała wielkie szczęście spotykać się co roku ze swoim patronem. Przez lata przybywali tu kombatanci z Armii Krajowej Grupy „Kampinos” i innych formacji. Niestety dziś większość z nich odeszła już na wieczną wartę. Pozostały nam jednak piękne wspomnienia i pamiątki, które przekazali szkole.
„Czereśnia” walczył, rysował i pisał wiersze
Podczas uroczystej akademii młodzież z klas starszych przypomniała postać por. Tadeusza Budzyńskiego ps. „Czereśnia”, który brał udział w wielu akcjach bojowych Grupy „Kampinos”. Pan porucznik wielokrotnie przyjeżdżał na uroczystości do Borzęcina, podarował szkole kilka swoich obrazów przedstawiających historię zgrupowania. Podobno w czasie Powstania Warszawskiego, oprócz uzbrojenia, zawsze miał przy sobie przybory do rysowania. Podczas wojny wykonał wiele szkiców, które posłużyły mu później do namalowania większych dzieł.
Porucznik Tadeusz Budzyński zasłynął także jako autor wierszy. Napisał również Marsz Grupy „Kampinos”. Pieśń ta powstała podczas walk i jak wspominał – jej tekst ułożył razem z kolegami przy ognisku, każdy wymyślił jakąś zwrotkę i tak powstała całość. To są słowa naszych powstańców! Oto zwrotki pieśni:
Armia Kampinoska wszystkim dobrze znana,
Karabin w ręku, broń załadowana,
Różne są ubrania, czasem też mundury,
Hełm mają na głowach, a głowy do góry.
Ref. Karabin mam na plecach, granaty mam za pasem,
Ale odwaga, czujność zawsze jest!
Idzie nasz partyzant, jest naszym kolegą,
Karabin na plecach, większy jest od niego,
To jest okupacja, to są straszne czasy,
Wszędzie są łapanki, naszym domem lasy.
Wojna rzecz okropna, wszystkim się już dłuży,
Uciekają Niemcy aż się z tyłu kurzy,
To przestroga dla tych, którzy chcą wojować,
Wypędzimy wszystkich i będą żałować.
Armia Kampinoska to Armia Krajowa,
W pamięci żołnierzy wiecznie się zachowa.
Nasi partyzanci mieli wspólną sprawę,
Walczyli o Polskę, bronili Warszawę.
Ref. Karabin mam na plecach, granaty mam za pasem,
Ale odwaga, czujność zawsze jest!
Na Sztandar Szkoły ślubujemy!
Punktem kulminacyjnym uroczystości było ślubowanie uczniów klas pierwszych, podczas którego dzieci zobowiązały się: uczyć bardzo pilnie, dbać o dobre imię szkoły i domu rodzinnego, a także uczyć się, żyć i pracować dla dobra Ojczyzny Rzeczypospolitej Polskiej. Po tym wzruszającym momencie nastąpiło pasowanie maluchów na uczniów przez panie wicedyrektor szkoły, przy pomocy specjalnych wiecznych piór. W dalszej części spotkania uczniowie klas pierwszych wykonali ciekawy program artystyczny, podczas którego przedstawili zajęcia edukacyjne, w których będą uczestniczyć w bieżącym roku szkolnym. Tę część uroczystości zakończyło wystąpienie przewodniczącej Rady Rodziców Anny Warot, która przekazała dla dzieci kubki z logiem szkoły, ufundowane przez Radę. Wręczono także kuferki edukacyjne ufundowane przez rodziców dla uczniów klas pierwszych, nie zabrakło również kwiatów dla nauczycieli.
Spadochron z czasów II wojny światowej!
Na zakończenie uroczystości Marcin Łada, wiceprezes ZG i jednocześnie prezes babickiego Koła Związku Oficerów Rezerwy RP im. Obrońców Radiostacji Babice, ofiarował szkole oryginalny prezent. Była to fotografia przedstawiająca spadochroniarza, a do jej ramki przytwierdzony został biały, trójkątny materiał – fragment jedwabnej czaszy prawdziwego spadochronu z czasów II wojny światowej.
– Ten niezwykły fragment materiału ofiarowuje szkole sanitariuszka i żołnierz Powstania Warszawskiego, kpt. Zofia Biernacka (lat 96), która przed laty bywała na szkolnych uroczystościach w Borzęcinie Dużym i należy do babickiego Koła ZOR RP. Materiał przechowany przez 80 lat zachował się doskonale, a warto wiedzieć, że właśnie z takich tkanin, jeśli udało się je zdobyć podczas wojny, dziewczęta w czasie okupacji szyły bluzki. Jedwab ma niezwykłe właściwości, jest lekki i jednocześnie bardzo mocny, nadaje się zatem na spadochrony. Jako wyrób całkowicie naturalny, produkowany z włókien jedwabników, jest także doskonałym materiałem na ubrania – powiedział.
Marcin Łada podczas uroczystości przedstawił także krótki rys historyczny dotyczący lądowisk w okolicach Puszczy Kampinoskiej. Wspomniał, że kilka kilometrów od szkoły, w rejonie Mariewa i Stanisławowa, funkcjonowało podczas wojny zrzutowisko o kryptonimie „Igła”. Właśnie tam, na początku 1942 roku, wylądował na spadochronie kpt. Franciszek Rybka ps. „Kula”, bohater wojenny, późniejszy kawaler Virtuti Militari, zastępca dowódcy Ugrupowania Stołpecko-Nalibockiego, które stanowiło trzon AK Grupy „Kampinos”. Tę niezwykłą postać i historię zrzutowisk w rejonie Puszczy Kampinoskiej przedstawimy młodzieży szkolnej podczas jednej ze społecznych lekcji historii, które planowane są w nadchodzącym czasie – powiedział na zakończenie.
Tegoroczna uroczystość w Szkole Podstawowej w Borzęcinie Dużym już za nami. Dyrektor Beata Błaszczak wspominała, że odbywa się ona na pamiątkę nadania szkole imienia, zawsze 26 października (niezależnie od dnia tygodnia) i tradycja ta trwa już 28 lat. Święto szkoły gromadzi szacownych gości. Tym razem obecni byli: Z-ca Wójta Gminy Stare Babice Katarzyna Sońta, księża z borzęcińskiej parafii, przedstawiciele Rady Seniorów z prezesem Tadeuszem Wiśniewskim, reprezentanci ZOR RP, przyjaciele szkoły i rodzice. Wszyscy tworzą jedną patriotyczną rodzinę. Dziękujemy społeczności szkolnej za przygotowanie pięknej uroczystości. Do zobaczenia za rok!
Tekst i foto: Marcin Łada, foto: Tadeusz Wiśniewski