5 października 2024 r., w Łodzi, odbyły się obchody Święta Żołnierza Rezerwy, zorganizowane przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
Obchody odbyły się pod patronatem Władysława Kosiniaka – Kamysza - Wiceprezesa Rady Ministrów – Ministra Obrony Narodowej, Karola Nawrockiego – Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Lecha Parella - Szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Doroty Ryl – Wojewody Łódzkiego, Joanny Skrzydlewskiej – Marszałek Województwa Łódzkiego, Hanny Zdanowskiej – Prezydent Miasta Łodzi. Patronatu duchowego udzielił kardynał Grzegorz Ryś – Metropolita Łódzki.
Partnerami obchodów byli: Straż Miejska w Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi.
Patronat Medialny nad uroczystością objął Miesięcznik „Polska Zbrojna” oraz Telewizja TOYA.
Wśród zaproszonych gości biorących udział w uroczystości byli m.in.: Henryk Kiepura - Poseł na Sejm RP - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Aleksandra Karolina Wiśniewska – Poseł na Sejm RP, Marek Mazur – Pierwszy Wicewojewoda Łódzki, Piotr Bors – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, Stanisław Gmitruk - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, gen. bryg. Cezary Janowski - Dyrektor Departamentu Kontroli Ministerstwa Obrony Narodowej – reprezentujący Wiceprezesa Rady Ministrów – Ministra Obrony Narodowej, płk Krzysztof Mazurek - reprezentujący Szefa Sztabu Generalnego WP, ks. por. Arnold Zimnicki - kapelan Związku Oficerów Rezerwy RP – delegat Biskupa Polowego, płk. Sławomir Miazga – dowódca 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej – dowódca Garnizonu Łódź.
Obchody rozpoczęły się mszą św. w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi, pod przewodnictwem ks. por. Arnolda Zimnickiego, kapelana Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. Na wstępie ks. ppłk Tomasz Krawczyk, kapelan Garnizonu Łódź, odczytał list okolicznościowy bp. polowego Wiesława Lechowicza. - Dzisiejszy dzień to szczególna okoliczność, by okazać wdzięczność wszystkim Rezerwistom - Żołnierzom Rzeczypospolitej Polskiej za ich gotowość do służby Ojczyźnie. Łącząc się z uczestnikami dzisiejszej uroczystości, pragnę wyrazić mój szacunek i uznanie wobec Was, Drodzy Żołnierze Rezerwy, że pozostajecie wierni złożonej przysiędze, że trwacie w nieustannej gotowości i na każde wezwanie do służby odpowiadacie z wielkim zapałem. Wasza gorliwość w sumiennym wypełnianiu słów roty jest dla nas świadectwem miłości do Ojczyzny. Życzę Wam wytrwałości na żołnierskiej drodze, sił do stawiania czoła wyzwaniom, a przede wszystkim błogosławieństwa Bożego w życiu osobistym i zawodowym - napisał bp Wiesław Lechowicz.
- Przysięga zobowiązuje każdego żołnierza, który służy dla Polski, który wierzy, że polski żołnierz nie ginie i nie umiera, tylko przechodzi na wieczną wartę. Dlatego dziś w sposób szczególny chcemy pomodlić się o ducha wiary dla żołnierzy, którzy obecnie służą dla Rzeczpospolitej, by składając przysięgę wojskową, nie zapomnieli o Panu Bogu – mówił m.in. ks. por. A. Zimnicki.
Dalsza część obchodów Święta Żołnierza Rezerwy, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, odbyła się na Placu Katedralnym, z udziałem wojskowej asysty honorowej 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej w Łodzi oraz przy oprawie muzycznej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Radomiu pod dowództwem tamburmajora st. sierż. Bartosza Skórkiewicza.
Po przybyciu na Plac Katedralny, narrator – por. Adam Dłużniak, zapoznał zebranych z genezą Święta Żołnierza Rezerwy i programem obchodów. Następnie dowódca uroczystości mjr Paweł Zientara złożył meldunek o gotowości do uroczystości dowódcy Garnizonu Łódź płk. Sławomirowi Miazdze.
Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, głos zabrał płk rez. Alfred Kabata – prezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej, który powitał zaproszonych gości i wygłosił wystąpienie okolicznościowe. – Święto Żołnierza Rezerwy jest wyrazem szacunku dla tych, którzy na każde wezwanie stawiają się do służby, aby stać na straży bezpieczeństwa państwa, zaś przygotowanie i szkolenie rezerw osobowych stanowi jedno z najważniejszych zadań Sił Zbrojnych RP. (…) Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, który dziedziczy tradycje Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z lat 1922 - 1939, jest organizacją dla której dzisiejsze święto ma szczególne znaczenie.
Nasi poprzednicy, przeszli surowy egzamin podczas II wojny światowej. W trakcie mobilizacji, jak i w samych działaniach we wrześniu 1939 roku, oficerowie rezerwy – członkowie ZOR RP - okazali się wysokiej klasy dowódcami różnego szczebla dowodzenia oraz wykazali się bohaterstwem, odwagą i wysokim morale, za co wyróżniani byli Krzyżami Wojennymi Virtuti Militari i Krzyżami Walecznych. (…) Obecnie, członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej będąc w rezerwie z pełnym oddaniem wywiązują się ze swoich obowiązków obywatelskich i żołnierskich.
(…) Dla nas, Ojczyzna nie jest abstrakcyjnym pojęciem, nie tylko romantycznym uniesieniem, ale synonimem tego co jest najważniejsze: naszej rodziny, naszych najbliższych, naszej społeczności lokalnej, regionalnej, wreszcie wspólnoty narodowej. Naszym szacunkiem wobec pokoleń minionych i odpowiedzialnością wobec przyszłości pokoleń, które przyjdą po nas, naszych dzieci i wnuków – powiedział m.in. płk rez. Alfred Kabata.
Głos zabrali również: gen. bryg. Cezary Janowski - Dyrektor Departamentu Kontroli Ministerstwa Obrony Narodowej - reprezentujący Wiceprezesa Rady Ministrów – Ministra Obrony Narodowej, Henryk Kiepura - Poseł na Sejm RP - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Marek Mazur – Pierwszy Wicewojewoda Łódzki, Piotr Bors – Wiceprzewodniczący Sejmiku Łódzkiego.
Po wystąpieniach, odczytano listy skierowane do uczestników obchodów. List od Władysława Kosiniaka – Kamysza - Wiceprezesa Rady Ministrów – Ministra Obrony Narodowej odczytał gen. bryg. Cezary Janowski. W liście Wiceprezes Rady Ministrów – Minister Obrony Narodowej napisał m.in.: Z okazji Święta Żołnierza Rezerwy wszystkim rezerwistom Wojska Polskiego tym zrzeszonym i niezrzeszonym – składam najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy szacunku i uznania. Mówi się, że żołnierzem i harcerzem jest się do końca życia… Wielu z Was, choć czynną zawodową macie już za sobą, nie kryje, że sprawy wojska, obronności i bezpieczeństwa wciąż pozostają im bliskie. Wiem, że choć na co dzień nie nosicie już munduru, nadal angażujecie się w różne działania służące promocji służby wojskowej i edukacji proobronnej młodzieży. Bardzo Wam za to dziękuję, tak jak dziękuję za to, że pozostajecie w gotowości, by na wezwanie stawić się do służby. Jesteście Państwo stałym i pewnym zapleczem naszej armii, dzięki czemu jest ona znacznie liczniejsza niż wskazują bieżące statystyki.
W liście okolicznościowym Małgorzata Kidawa – Marszałek Senatu RP, zwracając się do płk. rez. Alfreda Kabaty, uczestników oraz organizatorów uroczystości, napisała m.in.: Pozostaję pełna podziwu dla Państwa zaangażowania w pełnienie misji promowania wiedzy o tradycji polskiego oręża. Pragnę tą drogą pozdrowić wszystkich uczestników wydarzenia i życzyć udanego świętowania. Działalność Związku Oficerów Rezerwy sytuuje go wśród organizacji prawdziwie patriotycznych. Dbają Państwo nie tylko o pamięć historyczną, przypominając chwałę oręża polskiego na przestrzeni wieków, ale także o edukację i wychowanie młodego pokolenia. Integracja środowiska żołnierzy rezerwy i kultywowanie tradycji wojskowych, jest bardzo ważnym polem działalności budującym wspólnotę i dającym wsparcie. Szczególne wyrazy uznania budzi opieka jaką Związek od lat otacza kombatantów. Doceniam, że nie zapominają Państwo o popularyzowaniu wiedzy na temat aktualnych zagadnień związanych z obronnością Polski, tak istotnych w obecnym czasie.
Listy do uczestników obchodów skierowali także: Tomasz Trela – Poseł na Sejm RP, Joanna Skrzydlewska – Marszałek Województwa Łódzkiego oraz Sebastian Sosiński – burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń. Medalami Komisji Edukacji Narodowej, nadanymi przez Minister Edukacji, odznaczeni zostali: kpt. rez. Radosław Gądek, st. chor. sztab. w st. spocz. Stefan Wyszyński, Lech Marczak. Medale wręczył Henryk Kiepura – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji.
Medalami Za Zasługi Dla Obronności Kraju, nadanymi przez Ministra Obrony Narodowej odznaczeni zostali: Złotym – Henryk Ruszczyk, Brązowym - kpt. rez. Janusz Rzepka i ppor. rez. Piotr Kowalski. Medale wręczył gen. bryg. Cezary Janowski.
„Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego” w uznaniu dla jego działalności i zasług dla rozwoju województwa śląskiego, nadaną przez Kapitułę Sejmiku Województwa Śląskiego, odznaczony został płk rez. Alfred Kabata. Odznakę w imieniu przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego, wręczył wiceprzewodniczący Sejmiku Stanisław Gmitruk.
Odznaczeniami nadanymi przez Związek Oficerów Rezerwy RP odznaczeni zostali:
Krzyżem Zasługi Związku Oficerów Rezerwy RP „Serve Patriae” („Służyć Ojczyźnie”), Marek Marusik– Naczelnik Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi, a Medalami Za Zasługi Dla Związku Oficerów Rezerwy RP – Złotym: Mariusz Świeca, a Srebrnym: kpr. rez. Waldemar Mańko i kpr. rez. Piotr Czyżewski. Medale wręczył płk rez. Alfred Kabata.
Medalami nadanymi przez Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. odznaczeni zostali: Za Zasługi Dla Stowarzyszenia: gen. bryg. Cezary Janowski, kpt. w st. spocz. Stanisław Gmitruk, kpt. w st. spocz. Ryszard Gołąb, a Medalami XX – lecia Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.: ppłk. w st. spocz. Jerzy Białoskórski, ppłk. w st. spocz. Henryk Marciniak i Zbigniew Kuleta. Medale wręczyli prezes stowarzyszenia Michał Krzysztof Wykowski i sekretarz kpr. pchor. rez. Stanisław Wykowski.
Medalem Pamiątkowym „Prawda i Pamięć”, nadanym przez Warszawską Rodzinę Katyńską, uhonorowani zostali: Wiesława Karczmarczyk i Wojciech Szynkora. Medale wręczył ppłk SG w st. spocz. Marek Krystyniak – prezes Warszawskiej Rodziny Katyńskiej.
Strzeleckim Krzyżem Zasługi, nadanym przez Komendę Naczelną Stowarzyszenia Pododdziały Tradycji Oręża Polskiego - Polskich Drużyn Strzeleckich w Częstochowie, odznaczeni zostali: ppłk SG w st. spocz. Marek Krystyniak – prezes Zarządu Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Warszawie i ks. por. Arnold Zimnicki – kapelan Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. Krzyże wręczyli płk. rez. Alfred Kabata i ppor. rez. dr Ryszard Stefaniak.
W dalszej części uroczystości odczytano Apel Pamięci, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty przy pomniku Grobu Nieznanego Żołnierza. Po złożeniu kwiatów odegrana została melodia „Śpij kolego", a po jej zakończeniu odegrano pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego.
Po odprowadzeniu pododdziału honorowego 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej i pocztów sztandarowych, dowódca uroczystości, złożył meldunek o zakończeniu obchodów dowódcy Brygady.
Po zakończeniu uroczystości, jej uczestnicy, uczniowie klas mundurowych oraz zgromadzeni mieszkańcy miasta zaproszeni zostali do zwiedzenia stoisk jednostek wojskowych i innych służb mundurowych.
W uroczystości udział wzięli m.in.: Henryk Kiepura - Poseł na Sejm RP - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Aleksandra Karolina Wiśniewska – Poseł na Sejm RP, Marek Mazur – Pierwszy Wicewojewoda Łódzki, Piotr Bors – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, Stanisław Gmitruk - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, gen. bryg. Cezary Janowski - Dyrektor Departamentu Kontroli Ministerstwa Obrony Narodowej – reprezentujący Wiceprezesa Rady Ministrów – Ministra Obrony Narodowej, płk Krzysztof Mazurek - reprezentujący Szefa Sztabu Generalnego WP, ks. por. Arnold Zimnicki - kapelan Związku Oficerów Rezerwy RP – delegat Biskupa Polowego, płk. Sławomir Miazga – Dowódca 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej – Dowódca Garnizonu Łódź, płk. Artur Świątek – Szef Ośrodka Zamiejscowego w Łodzi Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, ppłk Jacek Łukasik – Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Gliwicach, ppłk Przemysław Połubiński – Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łodzi, mjr. Marcin Jerzak – Zastępca Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Skierniewicach, dr. Ryszard Stefaniak – Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy, ppor. rez. WP, Paulina Setnik – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi, Grzegorz Pietrzyński – Przewodniczący Rady Gminy w Pątnowie k. Wielunia, Zygmunt Plewa – radny Rady Gminy Pątnów k. Wielunia, Bartosz Bijak – Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, st. brygadier Piotr Jóźwiak – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, Patryk Polit – Komendant Straży Miejskiej w Łodzi, ppłk Bogdan Oleksiewicz – Szef Wydziału Ogólnego Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, mjr Piotr Trzeciak – Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego nr 1 w Łodzi, podinsp. Jakub Kowalczyk – Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Łodzi, mjr SG Wojciech Nowosielski – Zastępca Komendanta Placówki Straży Granicznej w Łodzi, Gabriel Olejnik – Główny Specjalista ds. Obronności i Ochrony Mienia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Jan Książek - Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, ppłk SG w st. spocz. Marek Krystyniak – Wiceprezes Federacji Rodzin Katyńskich i Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Warszawie, Janusz Lange – Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Łodzi, Michał Krzysztof Wykowski – Prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, Jarosław Olbrychowski – Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku w Łodzi, Eugeniusz Lipert – Prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło nr 41 w Łodzi, Justyna Matuszczyk – Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Dzietrznikach w Gminie Pątnów k. Wielunia, Karolina Ślusarczyk – Wicedyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Dzietrznikach, wychowawcy i uczniowie 42 Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.
W obchodach Święta Żołnierza Rezerwy uczestniczyli członkowie Związku Oficerów Rezerwy RP: płk rez. Alfred Kabata, ppłk w st. spocz. Jerzy Białoskórski, ppłk w st. spocz. Henryk Marciniak, mjr Rafał Magoń, kpt. rez. Radosław Gądek, kpt. rez. Janusz Rzepka, kpt. w st. spocz. Ryszard Gołąb, kpt. w st. spocz. Stanisław Gmitruk, por. Kamil Kamiński, por. Adam Dłużniak, ks. por. Arnold Zimnicki, ppor. rez. dr Ryszard Stefaniak, ppor. rez. Piotr Kowalski, st. chor. sztab. w st. spocz. Stefan wyszyński, plut. Tomasz Lusak, plut. rez. Artur Wojciechowski, st. kpr. Michał Gruszka, kpr. w st. spocz. Waldemar Mańko, kpr. rez. Piotr Czyżewski, kpr. pchor. rez. Stanisław Wykowski, Teresa Stroińska – Macińska, Wiesława Karczmarczyk, Barbara Oleksiewicz, Henryk Ruszczyk, Lech Marczak, Krzysztof Buchajczuk, Zbigniew Kuleta, Wojciech Szynkora, Krzysztof Pąk, Mariusz Świeca.
Poczet sztandarowy Związku Oficerów Rezerwy RP stanowili: por. Kamil Kamiński, plut. Tomasz Lusak, st. kpr. Michał Gruszka.
Obchody Święta Żołnierza Rezerwy miały charakter patriotyczny, a także stanowiły promocję służby wojskowej i obronności państwa. Głównym celem było pielęgnowanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Była to również sposobność do zachęcenia młodzieży do wstępowania w szeregi służby wojskowej.
Członkowie Związku Oficerów Rezerwy i zaproszeni goście zwiedzili również Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Święto Żołnierza Rezerwy ustanowiono w 2019 roku decyzją ministra obrony narodowej. Data obchodów nawiązuje do zwycięskiej bitwy pod Koronowem 10 października 1410 r. To tam polskie rycerstwo i pospolite ruszenie stoczyło zacięty bój z wojskami zakonu krzyżackiego. Polacy, po zdobyciu chorągwi, wywołali zamieszanie wśród Krzyżaków, które przerodziło się w ich ucieczkę. Bitwa ta pozbawiła Zakon o jedną trzecią zebranych na nowo sił i powstrzymała zaplanowany marsz na Bydgoszcz i Wielkopolskę. Jej efektem było podpisanie pokoju w Toruniu w 1411 r., który kończył Wielką Wojnę z Zakonem Krzyżackim.
(k)
Foto: Marcin Łada i Wiesława Karczmarczyk
https://tvtoya.pl/ - relacja filmowa z obchodów