Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Delegacja ZOR RP na inscenizacji historycznej w Załęczu Wielkim (Gmina Pątnów k. Wielunia) upamiętniającej bitwę z 2 września 1939 r.

1 września 2024 r. na zaproszenie Wójta Gminy Pątnów Jacka Olczyka i Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pątnowie Andrzeja Łuszczyka delegacja Związku Oficerów Rezerwy RP uczestniczyła w obchodach 85. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Załęczu Wielkim.

 

 

W składzie delegacji ZOR RP byli: plut. w rez. Artur Wojciechowski – prezes Koła w Częstochowie, ppor. w rez. dr Ryszard Stefaniak, kpr. rez. Jacek Maduzia, Dariusz Sil i Dariusz Makowski.

 

Uroczystość rozpoczęto od złożenia kwiatów przy pomniku poległych żołnierzy „Armii Łódź”, upamiętniającym walkę podczas przeprawy przez rzekę Wartę 2 września 1939 r.

 

 

 Następnie Wójt Jacek Olczyk przywitał zaproszonych gości. Prezesa ZG ZOR RP - płk. w rez. Alfreda Kabatę reprezentował prezes Koła w Częstochowie i członek ZG plut. w rez. Artur Wojciechowski.

 

Po wystąpieniach okolicznościowych zaproszonych gości m.in. wicemarszałek woj. łódzkiego Agnieszki Ryś oraz posłów na Sejm RP Marcina Przydacza i Pawła Rychlika, odbyła się inscenizacja historyczna Bitwy w Załęczu Wielkim z udziałem grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, a także gości z Włoch.

 

W role cywilów wcielili się również mieszkańcy Załęcza Wielkiego. Wydarzenie przygotowano z dużym rozmachem, nie zabrakło wybuchów i samolotu. We wrześniu 1939 r. jedną z tysięcy bitew polscy obrońcy stoczyli z armią niemiecką w Załęczu Wielkim. Wrogiej piechocie wspieranej przez artylerię i ostrzał samolotu czoła stawili żołnierze Armii Łódź. Drewniany most na Warcie w Załęczu Wielkim polscy żołnierze wysadzili w powietrze 1 września 1939 r., gdy w pobliżu pojawili się niemieccy zwiadowcy. Agresorzy zdołali jednak przeprawić się przez rzekę na pontonach. W bitwie poległo 11 polskich żołnierzy, którzy nazajutrz (3 września 1939 r.) zostali pochowani w zbiorowej mogile. O jej lokalizacji przypomina pamiątkowy obelisk. Od 1948 r. jest to miejsce symbolicznego pochówku, gdyż prochy żołnierzy zostały przeniesione do kwatery wojskowej na cmentarzu parafialnym w Wieluniu.

 

Według relacji świadków atak Niemców trwał około 20 minut i był bardzo intensywny. Żołnierze Wehrmachtu spalili 23 domy w nadwarciańskiej wsi, która podzieliła tym samym los wielu innych miejscowości, w których polscy żołnierze stawiali bohaterski opór.

 

Dzięki inicjatywie proboszcza parafii w Dzietrznikach ks. Leona Poprawy, relacje świadków wydarzeń wojennych w Załęczu Wielkim zostały spisane na początku lat 60. przez Władysława Pęcherza, mieszkańca wsi. Zebrany wówczas materiał wydano dwa lata temu w książce „Ślady drugiej wojny światowej w Załęczu Wielkim”.

 

AW

Foto: Jacek Maduzia

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04