Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystość patriotyczno - religijna w Borzęcinie Dużym (Powiat Warszawski Zachodni) współorganizowana przez Koło ZOR RP w Starych Babicach

8 sierpnia 2024 r., w Borzęcinie Dużym (Gmina Stare Babice; Powiat Warszawski Zachodni) z udziałem przedstawicieli Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, odbyła się uroczystość patriotyczno - religijna zorganizowana w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego i jednocześnie 80. rocznicę zamordowania grupy cywilnych mieszkańców Borzęcina i Warszawy.

 

Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej podczas uroczystości reprezentowali: wiceprezes ZG Marcin Łada (który wygłosił wykład historyczny), Tadeusz Wiśniewski (prowadzący uroczystość), a także mat w st. spocz. Stanisław Sekuła i Bernard Oloś.

 

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele św. Wincentego Ferreriusza. Homilię wygłosił ks. prałat Zdzisław Rogoziński, proboszcz borzęcińskiej parafii. Duchowny podczas kazania przypomniał, że początek historii naszego państwa nierozerwalnie związany jest z chrztem Polski, który nastąpił 966 r. Później przez wieki religia spajała Ojczyznę i była wyznacznikiem wielu działań, które pozwalały nam zachować niepodległość i skutecznie o nią walczyć. Podczas mszy wierni modlili się w intencji bohaterów, którzy walczyli o wolność Polski i w intencji ofiar masakry w Borzęcinie Dużym, którą Niemcy przeprowadzili w 8 sierpnia 1944 r. Przypomnijmy, tego właśnie dnia, niemieccy agresorzy, w odwecie za akcję partyzancką (7 VIII 1944 r.) zamordowali 30 mieszkańców Borzęcina Dużego oraz 19 osób (uciekinierów z płonącej Warszawy objętej powstaniem).

 

Po mszy, zebrani przeszli do Miejsca Pamięci Narodowej „1939-1944”, które upamiętnia wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego, walczących na Borzęcińskiej Ziemi, a także ofiary cywilne zamordowane przez wojska niemieckie. Przed pomnikiem zlokalizowanym w centrum miejscowości gości przywitali: Wójt Gminy Stare Babice Sławomir Sumka, prezes Stowarzyszenia „Borzęcin” Tadeusz Wiśniewski i Marcin Łada prezes Koła ZOR RP w Starych Babicach im. Obrońców Radiostacji Babice.

 

Uroczystość przed pomnikiem rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Polski, który wykonał razem z przybyłymi gośćmi „Chór Sami Swoi”. Wójt Sławomir Sumka podziękował wszystkim za przybycie i zapewnił, że zawsze pamiętamy i będziemy pamiętać o tragedii wojny, która dotknęła Borzęcin i inne miejscowości gminy Stare Babice. Oby nigdy koszmar wojny nie powtórzył się na polskich ziemiach, o to trzeba stale zabiegać, bo jak uczy nas historia niepodległość narodów nigdy nie jest dana raz na zawsze.

 

W tej części uroczystości głos zabrał także Marcin Łada, zaprosił zebranych na wykład historyczny dotyczący historii niemieckiej zbrodni w Borzęcinie Dużym, który odbył się w pobliskim budynku Centrum Misji Afrykańskich.

 

Na zakończenie tej części uroczystości ks. prałat Zdzisław Rogoziński odmówił okolicznościową modlitwę. Przed pomnikiem złożono wieńce i kwiaty, zapalono także znicze pamięci.

 

Trzecia część uroczystości odbyła się w gościnnych murach Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym. Tu zebrani mogli w doskonałych warunkach, na siedząco, wysłuchać wykładu historycznego Marcina Łady i repertuaru pieśni wojskowych w wykonaniu Chóru Sami Swoi pod kierownictwem Zofii Lasockiej.

 

W uroczystości uczestniczyły rodziny pomordowanych, poczet sztandarowy i delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Borzęcinie Dużym, delegacja Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, obecni byli także radni gminni z Przewodniczącym Rady Gminy Stare Babice Remigiuszem Fijołkiem, pracownicy Urzędu Gminy, sołtysi, mieszkańcy Borzęcina i okolicznych miejscowości.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej uroczystości, a szczególne podziękowania składamy Zarządowi Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym.

 

M.Ł.

Fot. Stanisław Sekuła i Marcin Łada

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04