19 lipca 2024 r., w 80. rocznicę likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie, Lech Marczak - prezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, wziął udział w uroczystościach poświęconych tamtemu wydarzeniu.
Rocznicę upamiętniono mszą świętą w intencji pomordowanych, sprawowaną pod przewodnictwem ks. bp. Adama Baba. Po zakończeniu liturgii uczestnicy obchodów przeszli do mauzoleum w wieży zamkowej.
Przybyłych powitała dyrektor Muzeum Narodowego na Zamku Lubelskim dr hab. Katarzyna Mieczkowska. Obecni byli min. przedstawiciele rodzin zamordowanych w 1944 roku., władz samorządowych z wiceprezydent Lublina Anną Augustyniak, przedstawiciele IPN z dyrektorem Oddziału Lubelskiego dr Robertem Derewendą.
Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze.
19 lipca 1944 roku niemieckie władze Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa przystąpiły do likwidacji więzienia na Zamku wywożąc i rozstrzeliwując ok. 800 więźniów w obozie na Majdanku. W dniu 22 lipca 1944 roku Niemcy przeprowadzili ostatnią i największą egzekucję na więźniach Zamku. W ciągu dwóch godzin zamordowano ponad 300 osób. Masakra więźniów została wstrzymana z chwilą otrzymania przez władze więzienne polecenia o natychmiastowym opuszczeniu Lublina. Gestapowcy wraz z naczelnikiem więzienia, niemiecką załogą oraz grupą około 200 więźniów Niemców opuścili Zamek. Po ucieczce Niemców strażnicy polscy otworzyli cele i więzienie opuściło około 1000 osadzonych.
Tekst: Janusz Rzepka
Zdjęcia: Muzeum Narodowe w Lublinie