21 czerwca 2024 r., delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej wzięła udział w uroczystości w Palmirach.
Delegację ZOR RP stanowili: ppłk w st. spocz. Janusz Zajączkowski i kpr. pchor. w st. spocz. Janina Tarasiewicz.
Uroczystość zorganizowana przez społeczność lokalną Gminy Czosnów prowadził Krystian Buszta, który powitał uczestników spotkania.
Następnie głos zabrali: Anna Maliszewska - wójt Gminy Czosnów, Magdalena Bierancka - Starosta Nowodworski, Radosław Rybicki, który odczytał list okolicznościowy od Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Po modlitwie odprawionej przez ks. prałata – Rektora Cmentarza w Palmirach i proboszcza Parafii w Łomnie - Tadeusza Bazylewicza, nastąpiło złożenie kwiatów przy grobie Marszałka Sejmu II RP Macieja Rataja.
Palmiry
Palmiry – wieś położona na skraju Puszczy Kampinoskiej, 23 km od Centrum Warszawy. W okresie międzywojennym, w głębi lasu, wybudowano jedne z największych w Europie magazyny broni. Miały one na celu w wypadku wojny, zaopatrywać w broń Warszawę i Twierdzę Modlin. We wrześniu 1939 r. zostały wysadzone przez wycofującą się armię polską.
W głębi lasu, za magazynami broni, około 6 km od wsi znajdowała się olbrzymia polana. Polana palmirska – to miejsce nieodkrytych dołów śmierci, głównie przedstawicieli polskiej inteligencji, zamęczonej przez Niemców w kilkudziesięciu egzekucjach, w okresie od listopada 1939 r. do 1943 r.
Od listopada 1945 r. do czerwca 1946 r. (z przerwą zimową) wydobyto około 1793 ciał ofiar z 24 dołów śmierci, wskazanych przez leśników. 2 czerwca 1946 r. przerwano ekshumację, którą do dnia dzisiejszego nie dokończono. Według szacunkowych danych liczbę męczenników, leżących w nieodkrytych dołach śmierci, szacuje się na kilka tysięcy. Prawdopodobnie spoczywa tu legendarny prezydent Warszawy Stefan Starzyński.
Na części polany palmirskiej zbudowano Cmentarz, pozostały obszar polany zalesiono wraz z częścią cmentarza, na której postawiony jest symbol tego miejsca trzy krzyże.
Tekst: Janusz Zajączkowski
Foto: Janina Tarasiewicz