Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiej egzekucji zakładników w Gnaszynie (obecnie dzielnica Częstochowy) w 80. rocznicę tej zbrodni z udziałem częstochowskiego Koła ZOR RP

24 kwietnia 2024 r., członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Częstochowie (Okręg Śląski), uczestniczyli w uroczystości uczczenia ofiar barbarzyństwa z 1944 r., kiedy to niemiecki okupant, na oczach społeczności Gnaszyna dokonał pokazowej egzekucji 10 zakładników.

 

ZOR RP reprezentowali: kpt. w st. spocz. Stanisław Gmitruk, Krzysztof Buchajczuk i Dariusz Sil.

 

Częstochowa tradycyjnie oddała hołd zamordowanym ofiarom. Przed pamiątkową, kamienną tablicą i krzyżem złożono wiązanki, zapalono znicze.

 

W uroczystości ich upamiętniającej wzięli udział m.in. wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk (członek Koła ZOR RP w Częstochowie), naczelnik Wydziału Kultury i Sportu UM w Częstochowie Robert Jasiak.

 

Uroczystość zorganizował Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6. Dyrektorowi placówki Piotrowi Włoczkowi przekazano podziękowania za zaangażowanie w to wydarzenie rocznicowe.

 

Okrucieństwo ze strony hitlerowców dotykało zwykłe Polki i Polaków. 24 kwietnia 1944 roku, około godz. 10, Niemcy przywieźli do Gnaszyna 10 mężczyzn, prawdopodobnie więzionych wcześniej w Lublińcu. Na wzgórzu ustawili szubienicę. Spędzono na miejsce ok. 2 tys. osób z tej i innych miejscowości (Gnaszyn nie był wówczas jeszcze dzielnicą Częstochowy) – nikt z tłumu nie znał tych 10 mężczyzn. Egzekucją kierował szef mundurowej policji w Blachowni Mathias Christiansen, który przed zbrodnią oświadczył, że kto nie podporządkuje się niemieckim zarządzeniom, podzieli los zakładników. Mężczyźni zostali powieszeni w akcie zemsty za to, że nikt z miejscowej społeczności nie wskazał Niemcom osób udzielających pomocy polskiemu ruchowi oporu.

 A.W.

Foto: Ł. Kolewiński

  • 01
  • 02
  • 03