12 kwietnia 2024 r., członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w Krasnymstawie, w obchodach 84. rocznicy zbrodni Katyńskiej i 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Okręg Lubelski ZOR RP reprezentowali: Prezes Okręgu Lubelskiego - Lech Marczak, kpt. w st. spocz. Ryszard Gołąb, kpt. rez. Janusz Rzepka – Prezes Koła Nr 2 ZOR RP w Lublinie i wnuk zamordowanego w Katyniu funkcjonariusza Policji Państwowej Franciszka Rzepki.
Uroczystość w kościele św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie rozpoczęła się montażem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie pod kierunkiem Iwony Sąsiadek i Leszka Darmochwała.
Msza święta w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej i poległych w katastrofie smoleńskiej z udziałem pocztów sztandarowych została odprawiona pod przewodnictwem księdza dziekana Jarosława Wójcika.
Robert Kościuk - burmistrz Krasnegostawu, którego dziadek aspirant Policji Państwowej Grzegorz Kościuk został zamordowany w Lasach Katyńskich, przypomniał o tamtych tragicznych dniach. Zwrócił uwagę na fakt, że Zbrodnia ta nie skończyła się wraz z zamordowaniem ostatniego jeńca. Trwała ona nadal, w postaci powtarzanego przez ówczesne władze kłamstwa o jej sprawcach. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie przyznał się do winy.
Po liturgii, przedstawiciele Powiatu Krasnostawskiego z wicestarostą krasnostawskim Markiem Nowosadzkim, samorządu Miasta Krasnystaw z burmistrzem Robertem Kościukiem i przewodniczącym Rady Miasta Januszem Rzepką, Związku Oficerów Rezerwy RP na czele z Lechem Marczakiem - prezesem Okręgu Lubelskiego, służb mundurowych i Krasnostawskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, złożyli wiązanki kwiatów przed tablicą pamięci mieszkańców Ziemi Krasnostawskiej - Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze w Ogrodzie Biblijnym im. Jana Pawła II przy imiennych tablicach pamięci ofiar zbrodni sprzed 84 lat, oficerów Wojska Polskiego: mjr Mieczysława Bieleckiego, mjr Józefa Sidora, por. Kazimierza Orłowskiego, por. Pawła Sadlaka oraz oficerów Policji Państwowej: Jana Grobelnego, Jana Iwanickiego, Grzegorza Kościuka, Stanisława Ponarskiego oraz Franciszka Rzepki.
Kwiaty złożono i zapalono znicze także na Placu Żołnierzy Wyklętych, przy krzyżu pamięci pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa, na skwerze w rejonie ulic: Okrzei i Mickiewicza przed obeliskiem z tablicą pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej oraz na cmentarzu parafialnym przed pomnikiem ofiar hitleryzmu i stalinizmu.
Janusz Rzepka
Foto: Grzegorz Drozdalski