1 marca 2024 r., z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk wraz ze swoim zastępcą Lucjanem Cichoszem i przewodniczącym Rady Miasta Krasnystaw kpt. rez. Januszem Rzepką – prezesem Koła nr 2 w Lublinie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze przed krzyżem z tablicami poświęconymi ofiarom reżimu komunistycznego i pomnikiem "Bohaterom Ziemi Krasnostawskiej, Żołnierzom, Partyzantom, Więźniom 1939-1945".
W październiku 1944 r. dwupiętrowy budynek przy ówczesnej ul. Głównej 34 w Krasnymstawie został zajęty przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Przez ponad dziesięć lat pełnił on siedzibę aparatu represji władzy komunistycznej, gdzie przesłuchiwano i przetrzymywano min. żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.
W lutym 1986 r. budynek został rozebrany. Podczas prac rozbiórkowych odsłonięte zostały piwnice kamienicy, kryjące napisy na ścianach wykonane przez aresztantów UB. Ostatecznie piwnice zostały zasypane, a teren wyrównany.
W miejscu zburzonej kamienicy w 1990 r. ufundowany został krzyż i pamiątkowa tablica. Przez kilka lat krzyż był dewastowany, ale za każdym razem odnawiany i ponownie poświęcany.
W roku 2011 Miasto Krasnystaw przekazało teren Spółce Towarzystwo Budownictwa Społecznego, która to rozpoczęła starania o dokonanie jego zabudowy budynkiem mieszkalno-usługowym – zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. TBS w latach 2014-2016 opracował dokumentację budowlano - wykonawczą przygotowaną na podstawie koncepcji architektonicznej wyłonionej w drodze konkursu architektonicznego z 2013 r.
W roku 2017 r. rozpoczęto inwestycję obejmującą budowę 5 kamienic, a w wśród nich miejsca upamiętniającego ofiary terroru komunistycznego. Cała inwestycja ukończona została i oddana do użytku w 2021 r. a plac, na którym powstała przyjął nazwę Placu Żołnierzy Wyklętych.
Tekst: Janusz Rzepka
Zdjęcia: Ewelina Nowicka-Sidor