14 lutego 2024 r., w Stalowej Woli, z udziałem członków Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli, odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą utworzenia AK.
Koło Związku Oficerów Rezerwy RP w Stalowej Woli reprezentowali: Mariusz Świeca i Krzysztof Pąk.
Na cmentarzu komunalnym złożono kwiaty oraz zapalono znicze pamięci przy mauzoleum, gdzie spoczywają żołnierze i konspiratorzy Armii Krajowej, którzy zginęli za ideały, miłość do ojczyzny i wolną Polskę.
Bohaterów Armii Krajowej uczcili także przedstawiciele koła AK Obwodu Nisko-Stalowa Wola, Fundacja „Kedyw”, harcerze SHP „Wapheton”, oraz kibice klubu Stali Stalowa Wola i sympatycy historii oręża polskiego, mieszkańcy Stalowej Woli.
W imieniu prezydenta Miasta Lucjusza Nadbereżnego wieńce złożyli Stanisław Sobieraj- przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli oraz radne Rady Miejskiej: Agata Krzek i Karolina Paleń.
O godz. 18:30 odbyła się msza święta w intencji żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Nisko - Stalowa Wola w Bazylice Konkatedralnej w Stalowej Woli.
XXX
14 lutego 1942 roku, na rozkaz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Pierwszym jej dowódcą został gen. Stefan Grot-Rowecki.
Armia Krajowa, to fenomen zmagań z totalitaryzmem podczas II wojny światowej, będąca największą, najlepiej zorganizowaną, najsilniejszą armię podziemną w całej okupowanej Europie. Stanowiła integralną część Sił Zbrojnych RP – obok Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa formowanej w Związku Sowieckim. Miała scalić działające w kraju niepodległościowe organizacje wojskowe, reprezentujące różne siły polityczne. Większość z tych organizacji podporządkowała się dowództwu Armii Krajowej. W ten sposób AK zapisała się w historii jako wyraz jedności Polaków w walce o wolność Ojczyzny. W momencie najwyższej zdolności bojowej Armia Krajowa liczyła blisko 380 tysięcy żołnierzy ochotników, w tym ponad 10 tysięcy oficerów i 35 tysięcy partyzantów w oddziałach leśnych. Historia AK zakończyła się formalnie 19 stycznia 1945 roku, rozkazem dowódcy sił zbrojnych gen. brygady Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”. Upadek sowieckiego imperium w Europie w 1989 r. pozwolił przywrócić pamięć o bohaterach AK.
Mariusz Świeca