11 lipca 2023 r., w Lublinie, z udziałem członków Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i członków Związku Piłsudczyków Oddział Lublin, odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
W obchodach Okręg Lubelski ZOR RP reprezentowali: Lech Marczak, kpt. w st. spocz. Andrzej Bis, kpt. w st. spocz. Ryszard Gołąb, Adam Szczerbatko, kpt. rez. Janusz Rzepka (kandydat do ZOR RP).
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie rozpoczęły się w Kościele Garnizonowym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP mszą św. odprawioną w intencji pomordowanych. Kolejnym punktem obchodów była uroczystość pod pomnikiem Ofiar Wołynia przy ulicy Głębokiej.
W ceremonii składania wiązanek i wieńców uczestniczyli m. in. Wicewojewoda Lubelski Bolesław Gzik, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, Dyrektor IPN Oddział w Lublinie Robert Derewenda. W imieniu Okręgu Lubelskiego ZOR RP i Związku Piłsudczyków Oddział Lublin wiązankę kwiatów złożył Adam Szczerbatko, a kpt. w st. spocz. Andrzej Bis uwiecznił uroczystość wykonując fotografie.
W tych podniosłych, choć smutnych uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele 2. Brygady Obrony Terytorialnej, 19. Brygady Zmechanizowanej oraz Brygady Wielonarodowej w Lublinie, a także członkowie Związku Sybiraków i Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej.
Szacuje się, że w czasie Rzezi Wołyńskiej w samym dawnym województwie wołyńskim zamordowano około 60 tysięcy Polaków. Była to jedna z największych tragedii we współczesnej historii Polski, a całkowita liczba ofiar tego ludobójstwa wyniosła około 160 tysięcy osób. Na Wołyniu UPA-OUN dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w około 150 miejscowościach w powiatach: włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim.
Andrzej Bis oraz (ak)
Foto: Andrzej Bis oraz Janusz Rzepka