23 czerwca 2023 r., w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego z udziałem delegacji Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
Delegację ZOR RP stanowili: ppłk w st. spocz. Janusz Zajączkowski – prezes Okręgu Mazowieckiego i członek ZG, Teresa Stroińska – Macińska - wiceprezes Okręgu Mazowieckiego i członek ZG, Wiesława Karczmarczyk – wiceprezes Koła ZOR RP w Nowym Dworze Mazowieckim.
Tegoroczne podsumowanie osiągnięć uczniów i nauczycieli miało inny charakter niż w latach ubiegłych. Podkreślił to Jacek Kowalski – burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, który po złożeniu gratulacji z okazji osiągnięć uczniom i nauczycielom, podziękował Ewie Malasiewicz - dyrektor szkoły i Marii Możdżyńskiej - nauczycielce filozofii, historii, religii za długoletnią pracę - w związku z ich przejściem na emeryturę.
Burmistrz przypomniał, że uroczyste pożegnanie Ewy Malasiewicz w związku z zakończeniem pracy na stanowisku dyrektora i przejściem na emeryturę odbyło się 20 czerwca 2023 r. Dlatego też, wspólnie z dyrektor Ewą Malasiewicz podziękowali Marii Możdżyńskiej za nieocenioną pracę na rzecz szkoły i środowiska lokalnego.
Dla Marii Możdżyńskiej, praca z młodzieżą, była nie tylko przekazywaniem formalnych treści edukacyjnych, ale przede wszystkim rozwijaniem horyzontów intelektualnych i duchowych młodych ludzi.
Historyczna pasja Marii Możdżyńskiej znalazła swój wyraz w popularyzowaniu nowodworskich dziejów i to zarówno w szkole, jak i w środowisku lokalnym.
Szczególnie ważny okazał się projekt edukacyjny "Katyń ...ocalić od zapomnienia", którego była inicjatorką. W ramach tego programu, zasadzonych zostało w latach 2009 – 2023, 14 „Dębów Pamięci” poświęconych oficerom Batalionu Elektrotechnicznego, stacjonującego w Nowym Dworze Mazowieckim, w latach 1921 – 1939. W realizacji tego programu Maria Możdżyńska współpracuje z prezesem ZG ZOR RP płk. rez. Alfredem Kabatą, a sadzenie „Dębów Pamięci” odbywa się, podczas organizowanych przy współudziale Związku Oficerów Rezerwy RP, dorocznych uroczystości Katyńskich.
Maria Możdżyńska przez lata z ogromnym zaangażowaniem zachęcała uczniów do ciekawych aktywności, których efektem były działania teatralne lub udział w licznych konkursach i olimpiadach i ogólnopolskich konkursach historycznych organizowanych przez Związek Oficerów Rezerwy RP. Dorobek historyczno - kulturowy Marii Możdżyńskiej jest dobitnym przykładem łączenia pracy zawodowej z ogromną pasją odkrywania i popularyzowania dziejów Nowego Dworu Mazowieckiego.
Do podziękowań za niezwykłą pracę, którą bez przesady, nazwać można misją, dołączył Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, z którym Zespół Szkół nr 2 współpracuje od wielu lat. Ppłk w st. spocz. Janusz Zajączkowski, Teresa Stroińska - Macińska i Wiesława Karczmarczyk wyrazili słowa uznania dla Marii Możdżyńskiej za długoletnie upamiętnianie ofiar zbrodni Katyńskiej, a także zaangażowanie w wiele ważnych przedsięwzięć historyczno - patriotycznych.
Zarząd „Rodziny Katyńskiej” w Warszawie - na wniosek Prezesa Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy RP - nadał Marii Możdżyńskiej Pamiątkowy Guzik Katyński. Ppłk Janusz Zajączkowski przypomniał, że 17 czerwca 2023 r., takim wyróżnieniem została uhonorowana także dyrektor Ewa Malasiewicz, a miało to miejsce, podczas obchodów Święta Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
Odnosząc się do wyróżnień, słów uznania i serdeczności, głos zabrała p.Maria Możdżyńska, która w dowcipny, zaprawiony lekką ironią sposób, dokonała oceny przebiegu pracy zawodowej, który minął, nawet nie wiadomo kiedy.
Następnie burmistrz Jacek Kowalski i dyrektor Ewa Malasiewicz wręczyli nagrody uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki (co najmniej 4.75), uzyskując tym samym świadectwa z wyróżnieniem. Nagrody otrzymali także uczniowie ze średnią 4.5 - 4.74. Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali stypendia za naukę, przyznawane w ramach gminnego programu stypendialnego. W tym roku szkolnym troje uczniów otrzymało podziękowania także za wzorową frekwencję (100%).
Duża grupa uczniów odebrała podziękowania za wzorową pracę na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Jest to szczególna kategoria wyróżnień. "Otwarte serca" pozwalają nie tylko realnie pomagać, ale i kształtować siebie - odkrywać wrażliwość i kreatywność.
Podczas uroczystości przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy RP wręczyli nagrody uczniom – laureatom ogólnopolskiego konkursu historycznego, zorganizowanego przez Związek, a zatytułowanego „Generał Władysław Anders, patriota i bohater – dowódca 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie”. Fundatorami nagród był Związku Oficerów Rezerwy RP i AMW Towarzystwo Budownictwa Społecznego “KWATERA” Sp. z o.o.
Po podziękowaniach i wyróżnieniach dla uczniów, głos zabrali przedstawiciele społeczności szkolnej. Podziękowali oni za pracę Ewie Malasiewicz i Marii Możdżyńskiej.
Zabierając głos dyrektor Ewa Malasiewicz, podziękowała społeczności szkolnej za długoletnią wspaniałą współpracę na różnych stanowiskach: nauczyciela przedmiotów zawodowych, kierownika szkolenia praktycznego, wicedyrektora i wreszcie za ciekawe doświadczenie zawodowe i osobiste - 15 lat pełnienia funkcji dyrektora Zespołu Szkół nr 2. Kończąc wystąpienie, przedstawiła swoją następczynię. Od 1 września 2023 dyrektorem Zespołu Szkół nr 2 będzie Beata Janas.
Na zakończenie uroczystości samorząd uczniowski, życząc wszystkim radosnych i bezpiecznych wakacji , wręczył gościom, nauczycielom i pracownikom szkoły sympatyczne upominki.
(k)
Foto: Wiesława Karczmarczyk