14 kwietnia 2023 r., delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczyła w otwarciu dwóch wystaw w Muzeum Katyńskim w Warszawie: „Propaganda nad grobami – 80. rocznica odkrycia dołów śmierci w Katyniu”, zrealizowanej przy współpracy Muzeum Katyńskiego i Muzeum Getta Warszawskiego oraz „Aleksander Witlib – strażnik pamięci”.
Patronat Honorowy nad wystawami objął Wicepremier - Minister Obrony Narodowej. Wystawy zorganizowano w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Delegację ZOR RP stanowili: wiceprezes ZG Marcin Łada, st. chor. sztab. Stefan Wyszyński – prezes Koła ZOR RP w Warszawie i członek ZG, płk w st. spocz. Henryk Łazarski i kpr. rez. Stanisław Wykowski.
Przybyłych gości powitał dyrektor Muzeum Katyńskiego Sławomir Frontczak po czym odbyła się prezentacja wystaw. Podczas spotkania zebrani oddali hołd bohaterom w Memoriale Muzeum. W otwarciu wystaw uczestniczyli przedstawiciele Rodzin Katyńskich z kilku rejonów Polski, Przedstawiciele Rodziny Policyjnej 1939 r. i wierne grono patriotów. Gościem specjalnym uroczystości był marszałek Sejmu RP senior Antoni Macierewicz.
Duże wrażenie na zebranych wywarła szczególnie wystawa dotycząca Aleksandra Witliba. Był on jednym z tych nielicznych, którym udało się przeżyć sowiecką niewolę. Już
w obozie w Kozielsku zaczął gromadzić pamiątki po uwięzionych: odręczne rysunki, portrety, druki wydawane przez administrację obozową, zachował nawet hostię używaną podczas potajemnych mszy. Ostatecznie trafił do obozu w Griazowcu. Zgromadzone pamiątki udało mu się przemycić w pudełku na figury szachowe. Jego kolekcja stale rosła. Dzięki układowi Sikorski-Majski wraz z żołnierzami gen. Wł. Andersa wydostał się z ZSRR. Przeszedł cały szlak bojowy II Korpusu. Po wojnie zamieszkał w Kanadzie, gdzie publikował artykuły, udzielał wywiadów walcząc o prawdę o zbrodni katyńskiej. Pamiątki, które zgromadził przez lata, przekazały do muzeum jego dzieci: Teresa Pare, Grażyna Witlib i John Witlib. Serdecznie dziękujemy za ten piękny gest. Te pamiątki są dla wielu z nas relikwiami i dobrze się stało, że znalazły swoje miejsce w warszawskim Muzeum Katyńskim. Dziękujemy za dzieło życia Aleksandra Witliba. Cześć Jego Pamięci!
M.Ł.