24 lutego 2023 r., na zaproszenie Dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie dr Katarzyny Mieczkowskiej, przedstawiciele Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Piłsudczyków Oddział Lublin, z Lechem Marczakiem - prezesem Okręgu Lubelskiego ZOR RP i z mł. chor. rez. Tomaszem Dyzmą - wiceprezesem Okręgu Lubelskiego ZOR RP i jednocześnie Prezesem ZP, uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy „Ostatni lokator pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński”, która odbyła się na Zamku Lubelskim.
Odważny dowódca, szarmancki narzeczony, najmłodszy generał w przedwojennej Polsce. Postać generała Mieczysława Smorawińskiego, bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego, na trwałe wpisała się w pamięć historyczną nie tylko Lublina.
W 80. rocznicę ujawnienia dołów katyńskich z ciałami 4410 polskich oficerów, w tym z ciałem generała Mieczysława Makarego Smorawińskiego, Muzeum Narodowe w Lublinie zaprezentowało wystawę poświęconą generałowi, który przez ostatnie lata swojego życia był związany z Lublinem. Od 1934 roku do wybuchu II wojny światowej Smorawiński mieszkał i pracował w pałacu Lubomirskich przy placu Litewskim 3. Pełnił służbę wojskową jako dowódca Okręgu Korpusu nr II. 14 września 1939 roku opuścił Lublin i już do niego nie powrócił.
Postać generała Mieczysława Makarego Smorawińskiego prezentowana na wystawie jest charakterystyczna dla tego pokolenia. Jego nazwisko – które widnieje pod numerem pierwszym na Liście katyńskiej – stało się symbolem zbrodni dokonanej w Katyniu. Wystawa ma na celu nie tylko przybliżenie życia generała Smorawińskiego, ale także przypomnienie i upamiętnienie ofiar zbrodni popełnionej w lesie katyńskim. Zbrodni, która do tej pory nie została osądzona.
Tomasz Dyzma
Foto: Andrzej Bis i PR Lublin