30 listopada 2022 r., w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, podczas uroczystego otwarcia wystawy „Koniec i początek. Powstańcy Warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowanej przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu, płk rez. Alfred Kabata - Prezes ZG Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, wręczył Violetcie Rezner – Wasielewskiej - dyrektor muzeum, Krzyż Zasługi Związku Oficerów Rezerwy RP Serve Patriae („Służyć Ojczyźnie”).
Decyzję o nadaniu odznaczenia odczytał, uczestniczący w wernisażu wystawy, Marcin Łada – Wiceprezes ZG.
Krzyż Związku Oficerów Rezerwy RP Serve Patriae („Służyć Ojczyźnie”) został wręczony Violetcie Rezler-Wasielewskiej – dyrektor CMJW w Łambinowicach - Opolu, w podziękowaniu za wieloletnią współpracę Muzeum z naszą organizacją. Krzyż ustanowiony został przez ZG ZOR RP z okazji 100-lecia powstania Związku i jest wręczany wybitnym osobom, które zasłużyły się na polu upowszechniania polskiej historii i współpracowały z ZOR RP.
Wernisaż spotkał się z zainteresowaniem licznych gości. Grupie parlamentarzystów, wśród których byli m. in.: Violetta Porowska, Tomasz Kostuś, Jerzy Czerwiński i Antoni Duda, towarzyszyli kombatanci, rodziny jeńców, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środowisk nauki i kultury oraz organizacji patriotycznych i młodzież szkolna.
Warto pamiętać, że w ciągu ostatnich kilku lat wystawy przygotowane przez CMJW prezentowane były wielokrotnie w gmachu Starostwa Powiatowego w Ożarowie Mazowieckim, za co serdeczne podziękowania składamy również Staroście Warszawskiemu Zachodniemu Janowi Żychlińskiemu. W czasie prezentacji wystaw, lekcje historii i wykłady prowadził wiceprezes ZG ZOR RP Marcin Łada, sprowadzając do starostwa młodzież szkolną i grupy osób dorosłych.
Podczas wernisażu w Sejmie przybyłych gości przywitała Violetta Porowska, posłanka na Sejm IX kadencji reprezentująca ziemię opolską, która wyraziła duże zadowolenie z faktu prezentacji wystawy CMJW w Sejmie RP. Następnie przemawiała dyrektor Muzeum, dr Violetta Rezler-Wasielewska, uzasadniając zainteresowanie CMJW tematyką powstańczą, a dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowego, odpowiedzialny za koncepcję i scenariusz wystawy, obszernie i interesująco przedstawił jej treść. Głos zabrała także uczestniczka powstania warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska podkreślając wyjątkowość jenieckiego statusu kobiet i fakt równych praw dla żołnierzy: mężczyzn i kobiet w niewoli. Do zebranych przemówił także Wiceprezes ZG Marcin Łada składając podziękowania za wiele lat współpracy Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Opolu z naszą organizacją.
Wystawa będzie prezentowana w gmachu Sejmu RP (Warszawa, ul. Wiejska 4/6/8, parter budynku C-D) do 3 grudnia 2022 r.
Źródło: CMJW i obsługa własna. Fot. Maciej Wojciechowski i Marcin Łada