W Częstochowie, na placu Orląt Lwowskich, 22 listopada 2022 r., z udziałem członków częstochowskiego Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, odbyły się uroczystości upamiętniające 104. rocznicę zwycięskiej obrony Lwowa.
ZOR RP reprezentowali: ppor. rez. dr Ryszard Stefaniak, ppor. Adam Dłużniak, Dariusz Sil.
Przy Pomniku Orląt Lwowskich odśpiewano hymn państwowy i złożono kwiaty.
Prowadzącym uroczystość był ppor. Adam Dłużniak, który także odczytał Apel Poległych. W uroczystościach wzięły udział władze miasta Częstochowy na czele z z-cą Prezydenta Miasta dr Ryszardem Stefaniakiem, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk, szef częstochowskiego WCR ppłk. Mariusz Błaszczyk, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Naczelnik Wydziału Edukacji UM w Częstochowie Rafał Piotrowski, a także członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Nie zabrakło młodzieży szkolnej z okolicznych szkół.
Organizatorami uroczystości było Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Urząd Miasta Częstochowy.
XXX
Obrona Lwowa trwała od 1 listopada 1918 do 22 maja 1919 roku. Zakończyła zniesieniem ukraińskiego oblężenia. Walki rozpoczęły się od opanowania przez żołnierzy austro-węgierskich pochodzenia ukraińskiego większości gmachów publicznych we Lwowie oraz proklamacji utworzenia Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Przeciw temu wystąpiły polskie organizacje konspiracyjne, polscy mieszkańcy Lwowa, w tym młodzież, nazwana później Orlętami Lwowskimi. W późniejszym okresie wsparcia udzieliło im powstające wojsko polskie. Pierwszy etap konfliktu 1918-1919 roku zakończył się w nocy z 22 na 23 listopada 1918 roku, gdy oddziały Armii Halickiej wycofały się ze Lwowa, rozpoczynając równocześnie jego oblężenie. Wobec ofensywy Wojska Polskiego wojska ukraińskie zakończyły oblężenie Lwowa i wycofały się 22 maja 1919.
W obronie Lwowa walczyli także częstochowianie. Wśród nich byli 19-letni Stefan Stetkiewicz, który zginął 5 listopada 1918 roku, broniąc reduty w lwowskim Domu Techników; 20-letni harcerz Remigiusz Niekrasz – żołnierz Legionów, który walczył o polski Lwów, a kilka miesięcy później poległ w walkach z bolszewikami na Polesiu i Kazimierz Masztalerz – harcerz z Rakowa, ochotnik w pułku ułanów w I Brygadzie Piłsudskiego, który bronił Lwowa w listopadzie 1918 roku już w stopniu oficera.
W sumie w walkach o Lwów uczestniczyło 1421 młodocianych obrońców, z których najmłodszy miał zaledwie 9 lat.
A.W.
Foto: Łukasz Kolewiński