1 sierpnia 2022 r., plut. rez. Damian Liszczyk, reprezentował Okręg Śląski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w obchodach 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Zawierciu.
Tradycyjnie zawierciańska Godzina „W” wybiła pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Zawierciu w związku z uczczeniem 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godzinie 17:00 w dniu 1 sierpnia 2022 r. sygnał syreny alarmowej upamiętnił bohaterską postawę powstańców, po czym oddano hołd uczestnikom powstania.
Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Zawierciańska Inicjatywa Narodowa. Uroczystość poprowadził prezes Stowarzyszenia Zawierciańska Inicjatywa Narodowa Krzysztof Pałka.
Wśród uczestników uroczystości byli min. Poseł na Sejm RP Barbara Nowicka, Wicestarosta Paweł Sokół, Członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego Barbara Kozioł, Radna Powiatu Zawierciańskiego Dorota Pytlik, radny Rady Miasta i Gminy Ogrodzieniec Jerzy Janoska, prezes Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciej Świderski, młodzież z 1. Zawierciańskiej Drużyny Skautowej oraz mieszkańcy Zawiercia.
W czasie uroczystości wysłuchano pieśni patriotycznych, następnie Krzysztof Pałęga ze Stowarzyszenia Zawierciańska Inicjatywa Narodowa przedstawił zawierciański akcent w Powstaniu Warszawskim, przybliżając osobę Tadeusza Więckowskiego ps. Chrząszcz, Czumak, który urodził się 9 czerwca 1916 roku w Zawierciu. W czasie II wojny światowej walczył jako ochotnik w 27 pułku piechoty. Od marca 1940 roku był oficerem Związku Walki Zbrojnej- Armii Krajowej. Z chwilą powołania Armii Krajowej został dowódcą pierwszego oddziału lotniczego. Formacja ta, miała za zadanie przygotowanie się do przejęcia lotniska Luftwaffe w Częstochowie. W kwietniu 1944 roku był zmuszony uciekać z Częstochowy, trafił do oddziałów leśnych, a zaraz potem przeniósł się do Warszawy. Walczył w Powstaniu Warszawskim w stopniu porucznika, przyjmował zrzuty zasobników z bronią i amunicją, był też adiutantem dowódcy lotnictwa Komendy Głównej AK. Po upadku powstania trafił do obozu jenieckiego. Do Polski wrócił w 1946 roku, w tym samym roku założył Aeroklub Częstochowski. Zmarł 6 marca 1969 roku w Buffalo w Stanach Zjednoczonych, dokąd rok wcześnie wyjechał leczyć chorobę nowotworową. Pochowany został na obczyźnie w Stanach Zjednoczonych. Na cmentarzu Kule w Częstochowie znajduje się symboliczny nagrobek bohatera.
Po wysłuchaniu referatu, przybyli goście złożyli wiązanki kwiatów, uroczystość zakończył hymn państwowy. Po zakończonej uroczystości delegaci Stowarzyszenia Zawierciańska Inicjatywa Narodowa, Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oraz Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy RP, udali się do skweru Armii Krajowej przy ulicy Powstańców Śląskich, gdzie pod pamiątkową tablicą poświęconą generałowi dywizji Stefanowi „Grotowi” Roweckiemu zapalono symboliczny znicz. Wspomnieć należy, że generał Stefan „ Grot” Rowecki został zamordowany przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego.
Tekst oraz zdjęcia Damian Liszczyk