10 lipca 2022 r., w miejscowości Domostawa (Gmina Jarocin, Woj. Podkarpackie), odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania aktu erekcyjnego oraz urny z prochami pobranymi z miejsc kaźni na Wołyniu pod budowę pomnika ofiar „Rzezi Wołyńskiej". W uroczystości uczestniczyli członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli.
Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowali Krzysztof Pąk oraz Mariusz Świeca.
W miejscu, gdzie ma stanąć pomnik, ustawiono banner z jego wizualizacją. Monument został ufundowany przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg 2 w Nowym Jorku. Pomysłodawcą wzniesienia go w Gminie Jarocin był Zbigniew Walczak, wójt gminy. 22 kwietnia 2021 r. Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika na zakupionych przez gminę działkach, w bezpośrednim sąsiedztwie S19.
Wśród gości biorących udział w uroczystości byli m.in ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski, przewodniczący komitetu Honorowego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika "Rzeź Wołyńska", dr hab. Andrzej Zapałowski, poseł Grzegorz Braun, Janusz Krzywoszyński, honorowy konsul Kirgistanu, lokalni samorządowcy, przedstawiciele komitetu budowy pomnika, przedstawiciele różnych organizacji i stowarzyszeń, grupy rekonstrukcyjne,
To uroczystość religijna, patriotyczna, dlatego bardzo proszę, żeby było bez żadnych akcentów politycznych. Jesteśmy ponad podziałami, ponad wszelkimi konfliktami - zaapelował na początku ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski, który odprawił mszę św. - Nasza intencja jest jedna - uczcić pamięć ofiar ludobójstwa dokonanego w latach 1939-1947 przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu, Lubelszczyźnie, Małopolsce Wschodniej, Polesiu i innych miejscach - dodał.
Dr Witold Zych, członek Komitetu Honorowego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika "Rzeź Wołyńska", odczytał akt erekcyjny pod budowę: - Pomnik jest oryginalnym, wstrząsającym dziełem sztuki oddającym w pełni prawdę o straszliwym ludobójstwie, dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskich Kresów. Na Ukrainie doszło do niesłychanego zakłamywania historii, rozwinięcia państwowego kultu ludobójców, a co najgorsze, edukacji najmłodszych w tym duchu. Pomnik Mistrza Pityńskiego, z artystyczną precyzją i historyczną wiernością ukazując prawdę o zbrodni ludobójstwa, będzie jednocześnie przestrogą dla przyszłych pokoleń, do czego prowadzić może wyznawanie zbrodniczych ideologii. Po wzniesieniu pomnika planowana jest budowa Mauzoleum, którego głównym zadaniem byłoby dokumentowanie tragicznych losów mieszkańców wsi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947 r. (na wzór Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie). - Całość będzie nosiła nazwę Memoriału Ofiar Ludobójstwa - sprecyzował. - Kwestia Mauzoleum to pieśń przyszłości. Jeśli wszystko dobrze pójdzie i będą sprzyjające okoliczności polityczne, mam nadzieję, że je także wzniesiemy - zaznaczył.
Krzysztof Pąk, Mariusz Świeca