Dla jednych wyklęci, dla innych niezłomni i nieustraszeni. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli z udziałem członków Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, odbyły się 1 marca 2022 r. na Cmentarzu Wojennym w Stalowej Woli - Rozwadowie.
Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowali Mariusz Świeca oraz Krzysztof Pąk.
Główne uroczystości odbyły się przy mogile kpt. Tadeusza Gajdy. Głos zabrała pani senator Janina Sagatowska nawiązując do historii życia i walki tutejszego bohatera - żołnierza - Tadeusza Gajdy ps "Tarzan" oraz pan Stanisław Sobieraj - przewodniczący Rady Miasta Stalowa Wola. Odczytano Apel Poległych, a także złożono wieńce i znicze. Modlono się o pokój, również na Ukrainie. Po części wojskowej, kolumna przemaszerowała do kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej na okolicznościową mszę św. W tym dniu spotkali się przedstawiciele Senatu RP i samorządu lokalnego, ŚZŻAK Obwód Nisko-Stalowa Wola, żołnierze z garnizonu w Nisku, przedstawiciele ZOR RP, klasy mundurowe, policjanci, leśnicy, strażacy, mieszkańcy miasta, harcerze by oddać cześć Wyklętym – Niezłomnym.
XXX
„Żołnierze Wyklęci” to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli „bandytami” i „faszystami”. Zakłamywano ich historię, wypaczono cel, o który walczyli, starano się wymazać ich ze społecznej pamięci. Po wojnie w podziemiu niepodległościowym działało 120–180 tys. osób. Niemal połowa z nich wywodziła się z AK, 30–40 tys. było związanych ze środowiskiem narodowym, podobna liczba walczyła w lokalnych grupach konspiracyjnych.
Krzysztof Pąk