22 stycznia 2022 r., na cmentarzu parafialnym w Końskowoli, zostały zapalone znicze na grobach powstańców styczniowych Szymona Wójcika i Juliana Ferenzewicza. W upamiętnieniu powstańców styczniowych Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował Piotr Przygodzki.
Przy mogiłach powstańców styczniowych przypomniano biogramy powstańców, przyczyny, przebieg i skutki powstania. Gloria victis.
Dorota Chyl
XXX
Julian Ferenzewicz był właścicielem ziemskim, który organizował i wyposażał oddziały powstańcze.
Szymon Wójcik ur. się 28 października 1819 r. w Pożogu pod Puławami. Wspierał on powstanie „kosą i gotówką zbieraną wśród okolicznych chłopów, którą przekazywał do skarbu narodowego”. Był jednym z wybitniejszych niepodległościowych działaczy chłopskich z okresu powstania styczniowego. Na własną rękę zorganizował oddział powstańczy składający się z chłopów z Pożoga i sąsiednich wiosek. Oddział ten włączył się do zgrupowania znajdującego się pod dowództwem ppłk. „Kruka” – Michała Heindenreicha i brał udział w wielu potyczkach i bitwach powstańczych, szczególnie chlubnie spisując się w bitwie stoczonej pod Żyrzynem. Zasługi Szymona Wójcika znalazły potwierdzenie w piśmie z 25 lipca 1863 r., które skierował do niego naczelnik powiatu lubelskiego, dziękując za jego poświecenie się sprawie wolności.
Jego zasługi wobec sprawy niepodległości wysoko oceniła Maria konopnicka w mało znanym wierszu zatytułowanym: „Szymonowi Wójcikowi w dniu złotego wesela”. Po upadku powstania, wiosną 1864 r. został aresztowany i przebywał w twierdzy dęblińskiej i cytadeli warszawskiej. Po opuszczeniu więzienia pr5zystapił ponownie do działalności wśród chłopów. Prowadził ją nieprzerwanie aż do kresu swego życia. Umarł w 1898 r., w wieku 78 lat.