4 stycznia 2022 r., członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczyli w pogrzebie por. Henryka Atemborskiego ps. Pancerny – żołnierza Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych i działacza „Solidarności”.
Pogrzeb, zmarłego w nocy z 29 na 30 grudnia 2021 r., 93 – letniego por. Henryka Atemborskiego odbył się w Nowej Sarzynie, w Powiecie Leżajskim, Województwo Podkarpackie.
Msza żałobna odbyła się w Parafii pw. NMP w Nowej Sarzynie. Po eucharystii głos zabrał, uczestniczący w uroczystości pogrzebowej, Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który powiedział m.in.: Stajemy dziś przy doczesnych szczątkach jednego z Bohaterów naszej wolności. Człowieka, który poświęcił swoje życie dla przyszłości Polski – prawej, dumnej, niepodległej. Pan porucznik Henryk Atemborski był człowiekiem wielkiej wiary, nadziei i miłości – do Boga, Rzeczypospolitej i drugiego człowieka. Tę miłość wyrażał od najmłodszych lat – służąc, walcząc, działając. Jako zaledwie 11-letni chłopiec włączył się w obronę Warszawy we wrześniu 1939 roku. Wyrazem miłości do Ojczyzny była następnie walka w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego: w Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, której był jednym z ostatnich żołnierzy.
W ceremonii uczestniczyli również: rodzina, przyjaciele, strzelcy, Kompania Honorowa WOT, ŚZŻAK obwód Nisko - Stalowa Wola, Stowarzyszenia Patriotyczne, przedstawiciele Gminy Nowa Sarzyna, przedstawiciele NSZZ "Solidarność" i ci którym zmarły był bliski sercu.
Prochy Śp. por. Henryk Atemborski ps."Pancerny" zostały złożone na pobliskim cmentarzu w Rudzie Łańcuckiej. Wiązankę na grobie sp. Henryka Atemborskiego złożyli członkowie koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli.
XXX
Henryk Atemborski ps. "Pancerny" urodził się 10 kwietnia 1928 roku w Łodzi, w rodzinie wojskowej. Jako 11-latek, we wrześniu 1939 r. był członkiem służb pomocniczych w czasie oblężenia Warszawy.
Mając niespełna 12 lat oddałem pierwsze strzały w obronie Ojczyzny i stamtąd pochodzi mój pseudonim Pancerny, dlatego że atakowałem w tym czasie czołgi. To były strzały oddane w kierunku niemieckich żołnierzy, którzy wyskakiwali z czołgów.
W 1944 r. wstąpił w szeregi Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, jednego z największych zgrupowań podziemia zbrojnego. W wyniku ran odniesionych w walce z Niemcami nie zdołał przedostać się z Brygadą na Zachód. Po wojnie aresztowany i brutalnie prześladowany przez UB.
W 1980 r. wszedł w skład Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, i został delegatem na I Zjazd Krajowy w Gdańsku w 1981 roku. Do końca pozostał wierny wartościom żołnierza niezłomnego.
Po wojnie był zapalonym podróżnikiem i popularyzatorem turystyki. W latach 50. przeniósł się do Mielca, gdzie założył koło PTTK. Kontynuował tę działalność w Nowej Sarzynie. Był bardzo aktywny. Jeździł na rolkach, na nartach i motocyklu. W latach 2002-2003 r., samotnie objechał rowerem Europę. Wspomnienia z tej wyprawy opisał w książce „Rowerem dookoła Europy”. Do końca kontynuował swoją misję edukacyjną. Spotykał się z młodzieżą i opowiadał historię drugiej wojny światowej.
Jest jedno co jest ważne w życiu człowieka: umieć stanąć po właściwej stronie. Po stronie dobra, a nie po stronie zła. Zawsze to, co na naszych sztandarach było wypisane: BÓG, HONOR i OJCZYZNA. Tylko trzy słowa - to wystarczy.
https://twitter.com/Kombatanci/status/1478360193998147589
.https://www.youtube.com/watch?v=yQNWFfiRLO0
K.P. i M. Ś.