1 kwietnia 2013 r., w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyła w pożegnaniu ks. prałata Czesława Żyły - emerytowanego proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Mazowieckim - odchodzącego do domu księży emerytów w Łomiankach k. Warszawy.
Delegację Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowili: płk rez. Alfred Kabata - prezes ZG ZOR RP, płk rez. Dariusz Zielonka – wiceprezes ZG ZOR RP i ppłk rez. Henryk Marciniak – członek ZG ZOR RP.
Pożegnanie odbyło się po koncelebrowanej mszy św., której przewodniczył ks. prałat Czesław Żyła. Jednym z koncelebransów był proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Kwiatkowski. Na uroczystość pożegnania przybyły władze Nowego Dworu Mazowieckiego z burmistrzem Jackiem Kowalskim, władze powiatu nowodworskiego ze starostą Krzysztofem Kapustą, delegacje szkół i zakładów pracy, organizacje społeczne, wspólnoty parafialne i parafianie. Obecny był również dziekan nowodworski ks. kan. dr Krzysztof Czyżyk.
Zwracając się do ks. prałata płk rez. Alfred Kabata powiedział m.in.:
Księże Prałacie w imieniu Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej serdecznie dziękuję za współpracę i życzliwość jaką darzył ks. Prałat członków naszego Związku. Ks. Prałat był wielkim przyjacielem wojska. Nasza współpraca nie zaczęła się z chwilą, gdy zostaliśmy rezerwistami. Rozpoczęła się ponad 20 lat temu, kiedy byliśmy żołnierzami służby stałej, a duża część z nas pełniła służbę w 1 batalionie remontowo-budowlanym w Nowym Dworze Mazowieckim. Dziękujemy ks. Prałatowi za wspieranie naszych działań związanych z kultywowaniem pamięci o oficerach zamordowanych w Katyniu i Charkowie, a zwłaszcza o oficerach Batalionu Elektrotechnicznego. To dzięki wsparciu ks. Prałata możliwe było odsłonięcie w kościele 1994 r. tablicy Katyńskiej poświęconej oficerom Batalionu Elektrotechnicznego zamordowanym w Katyniu i Charkowie.
Wyrażamy przekonanie, że odejście ks. Prałata z parafii nie będzie stanowić przeszkody dla naszych dalszych kontaktów i współpracy. Życzymy ks. Prałatowi wielu łask bożych w dalszym życiu i posłudze duszpasterskiej dla dobra Kościoła i Ojczyzny.
Delegacja Związku przekazała ks. Prałatowi okolicznościowy upominek.
***
Ks. Czesław Żyła urodził się 24 lipca 1927 r. w Świniarach (na Ziemi Sandomierskiej). Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego 11 sierpnia 1957 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Pierwszą placówką, w której ks. Czesław Żyła rozpoczął pracę jako wikariusz, była parafia św. Małgorzaty w Leoncinie. Drugim miejscem trzyletniego pobytu była parafia pw. św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Mazowieckim.
Po opuszczeniu Nowego Dworu Mazowieckiego ks. Czesław Żyła pracował w parafii św. Katarzyny w Warszawie. Następną placówką była parafia pw. św. Rodziny, również w Warszawie. Ostatnią parafią, w której przebywał ks. Czesław Żyła jako wikariusz, był kościół pw. św. Barbary w Warszawie.
W 1966 r. ks. Czesław Żyła został proboszczem w parafii św. Andrzeja Apostoła w Kaszewach Kościelnych, gdzie pracował 5 lat. W 1971 r. ks. kardynał Stefan Wyszyński wyznaczył go na proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Mazowieckim. Funkcję tę pełnił przez 40 lat. W 2001 r. ze względu na wiek przeszedł na emeryturę i pozostawał rezydentem w parafii.
W okresie sprawowania funkcji proboszcza dał się poznać jako znakomity kapłan i gospodarz parafii. W latach 1981-1984 dzięki jego inicjatywie i zaangażowaniu parafian wybudowano nowy kościół. Kilka lat później dzięki ks. proboszczowi Czesławowi Żyle rozpoczęto prace przy budowie nowego kościoła na "Osiedlu Młodych", na budowę którego przekazał wiele materiałów.
W 1999 r. w uznaniu jego zasług Rada Miejska nadała ks. prałatowi Czesławowi Żyle tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Nowy Dwór Mazowiecki".
(ak)
Fot. Barbara Malewska, Mariusz Ziółkowski