1 sierpnia 2021 r., delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, na zaproszenie prezydenta Legionowa, uczestniczyła w głównych obchodach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przed Pomnikiem Polski Walczącej przy Rondzie AK w Legionowie.
Delegację ZOR RP stanowili: ppłk w st. spocz. Henryk Marciniak, ppłk rez. Jerzy Białoskórski i Wiesława Karczmarczyk.
Przybyłych na uroczystość mieszkańców miasta, kombatantów i zaproszonych gości powitał prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, który wygłosił przemówienie okolicznościowe. Głos zabrał również poseł Jan Grabiec. Odczytano także list skierowany do uczestników uroczystości przez Mariusza Błaszczaka – Ministra Obrony Narodowej.
Następnie odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową. Asystę wojskową wystawiło Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu.
Uroczystość zakończyło składanie kwiatów przed Pomnikiem Polski Walczącej.
XXX
Legionowo jest jedynym, poza stolicą, miastem, w którym wybuchło powstanie warszawskie. Na terenie Legionowa 1 sierpnia 1944 roku również dano sygnał do rozpoczęcia walk z okupantem. Powstańcy zajęli między innymi legionowskie koszary, a w willi przy ulicy Zygmunta Krasińskiego działał szpital zorganizowany przez powstańców, w którym opiekowano się rannymi, między innymi z Warszawy.
Najważniejsze wydarzenia:
1 sierpnia – wykolejenie niemieckiego pociągu na granicy Legionowa i Chotomowa, zaatakowani Niemcy ponieśli straty w zabitych i rannych; zaatakowanie niemieckiego patrolu składającego się z samochodu pancernego i motocykli, poległo 2 Niemców; atak na kolumnę czołgów i samochodów pancernych na szosie Jabłonna-Zegrze, trzy niemieckie pojazdy zostały uszkodzone; opanowanie koszar w Beniaminowie i uwolnienie rosyjskich jeńców; spalenie części niemieckiego składu paliw w Zegrzu.
3 sierpnia – bitwa na pograniczu Legionowa i Chotomowa z niemieckimi oddziałami próbującymi przywrócić drożność zerwanej przez powstańców linii kolejowej.
4 sierpnia - w obliczu kolosalnej przewagi strony niemieckiej dowódca mjr Roman Kłoczkowski „Grosz”, aby oszczędzić mieszkańców Legionowa i samo miasto decyduje o zakończeniu działań wojennych w nim prowadzonych.
22 sierpnia – atak 3 legionowskich oddziałów na znajdujące się na Pradze niemieckie pozycje.
6 września – przeprawa 220-osobowego oddziału do Puszczy Kampinoskiej.
24 września - udział legionowskiego oddziału w ciężkich walkach okrążonej „Grupy Kampinos”.
(k)
Foto: Wiesława Karczmarczyk