1 września 2020 r., pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, odbyły się obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Morskiego Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Gdyni.
Prezes Koła Morskiego ZOR RP w Gdyni – ppor. mar. rez. Grzegorz Wołoszczak oraz wiceprezes - kmdr ppor. Dariusz Demski w ramach „Sztafety pokoleń” asystowali kpt. Janowi Kowalczysowi ps. Śmiały, żołnierzowi 77 pp AK.
Ppor. mar. rez. Grzegorz Wołoszczak oraz kmdr ppor. Dariusz Demski opiekują się na co dzień kombatantami z terenu Województwa Pomorskiego.
W obchodach na Westerplatte wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym Prezydent RP Andrzej Duda. Podczas uroczystości Prezydent RP wręczył tzw. noty identyfikacyjne potomkom pięciu bohaterskich obrońców polskiego półwyspu, których szczątki ekshumowano w ubiegłym roku podczas wykopalisk archeologicznych. Był to jeden z najbardziej doniosłych elementów tegorocznych uroczystości.
Szczególnym momentem obchodów było także zapalenie Znicza Pokoleń przez kombatantów, harcerzy, weteranów i żołnierzy, którzy przekazywali sobie płomień z rąk do rąk, by wreszcie zapalić ogromny znicz pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża. W tym momencie po raz pierwszy zabrzmiał Marsz Bohaterów Westerplatte, skomponowany przez Wojsko Polskie specjalnie z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Po odczytaniu "Apelu Pamięci" polscy bohaterowie zostali uczczeni salutem z 12 armat. Pod koniec uroczystości nad półwyspem przeleciały samoloty wojskowe, które zostawiły na niebie smugę w polskich barwach narodowych.
XXX
Jan Kowalczyk ps. Śmiały, urodził się 27 października 1927 r. w Rakliszkach. W 1944 r. złożył przysięgę wojskową. Działał w okręgu nowogródzkim, służył w 77 pułku piechoty Armii Krajowej. W sierpniu 1944 r. aresztowany przez NKWD. W trakcie śledztwa torturowany. Skazany, za działalność w AK na szkodę ZSRS, na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych. Zesłany na Sybir. Do 1950 r. był więźniem obozów w Lidzie, Mińsku, Orszy, Mołotowsku. Przymusowo uznany przez NKWD za obywatela ZSRS, karnie osiedlony w Norylsku. Do Polski wrócił w roku 1957, miał 30 lat.
Grzegorz Wołoszczak
Foto: Barbara Halicka