18 maja 2020 r., obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Papieża Polaka. W obchodach zorganizowanych w Lublinie uczestniczyła wspólna delegacja Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Piłsudczyków Oddział Lublin.
Delegacja w składzie: Lech Marczak, st. sierż. rez. Tomasz Dyzma i kpt. w st. spocz. Andrzej Bis udała się na dziedziniec Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie złożona została wiązanka kwiatów i zapalono znicze w barwach narodowych przed pomnikiem Papieża Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, kiedy Wojsko Polskie pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego, w sojuszu z ukraińskim atamanem Semenem Petlurą wkroczyło do Kijowa podczas wojny Polsko-bolszewickiej. Ojciec późniejszego Papieża, również Karol był żołnierzem WP w randze porucznika. Matka – Emilia z domu Kaczorowska – zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Karol miał o 14 lat starszego brata – Edmunda. Miał też siostrę, Olgę, która zmarła niedługo po urodzeniu. Został ochrzczony 19 czerwca 1920 r. w pobliskim kościele p.w. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, z którym będzie mocno związany już do końca swojego pobytu w Wadowicach. Na chrzcie nadano mu imiona Karol Józef. Jego rodzice byli dobrymi, szanowanymi i religijnymi ludźmi. Mama była głęboko wierząca i marzyła by jeden syn był lekarzem, a drugi księdzem. Emilia była dość chorowitą osobą, zmarła w wieku 45 lat, kiedy Karol miał niespełna 9 lat. Podczas jednej ze swoich pielgrzymek do Ojczyzny odwiedził miasto nad Bystrzycą i oczywiście swój Uniwersytet. My Lublinianie jesteśmy dumni z faktu, że ksiądz arcybiskup, a później Kardynał Karol Wojtyła przez prawie dwadzieścia pięć lat był wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
W tę szczególną, 100. rocznicę urodzin naszego Papieża nie mogliśmy o Nim nie pamiętać. Pamiętajmy o Janie Pawle II, największym i najsłynniejszym z Rodu Polaków. Dzięki Niemu po pół Wieku komunistycznego zniewolenia, Polska ponownie wybiła się na Niepodległość. Cześć Jego Pamięci!
Tomasz Dyzma
Foto: Andrzej Bis