1 marca 2020 r., w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, odbyły się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w których wzięła udział delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej.
Delegację ZOR RP stanowili: ppłk w st. spocz. Henryk Marciniak - prezes Koła Regionalnego w Nowym Dworze Mazowieckim i członek ZG oraz st. chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński - prezes Koła ZOR RP w Warszawie.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się zapaleniem ognia pamięci przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra sprawiedliwości - prokuratora generalnego - Zbigniewa Ziobro w dawnej celi śmierci mokotowskiego więzienia, gdzie mordowano polskich bohaterów. Obecnie mieści się tam Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
W czasie niedzielnych uroczystości minister sprawiedliwości podpisał zarządzenie, dzięki któremu placówka stała się instytucją kultury i nadał istniejącemu od 4 lat muzeum statut.
Po odegraniu hymnu państwowego, zaczęły się przemówienia. List od Prezydenta RP przeczytał minister Andrzej Dera. List od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytała wicemarszałek Izby Małgorzata Gosiewska. Następnie głos zaprał premier, a po nim minister sprawiedliwości.
W czasie obchodów modlitwę za pomordowanych odmówił Biskup Polowy WP gen. Józef Guzdek. Wyświetlono również krótki film poświęcony ,,Wyklętym”. Ogień pamięci o Żołnierzach Niezłomnych rozpalił w replice lampy oddziału partyzanckiego Jerzy Pruszyński, uczestnik antysowieckiej konspiracji, który w ubeckich katowniach spędził wiele lat.
Uroczystość zakończyła ceremonia złożenia wieńców pod ścianą straceń. Jest to miejsce, gdzie 1 marca 1951 roku zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W tę rocznicę ich śmierci obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Stefan wyszyński