2 lutego 2020 r., na zaproszenie wójta Gminy Jastków Teresy Kot, przedstawiciele Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczyli w obchodach 76 rocznicy bitwy pod Marysinem.
Okręg Lubelski ZOR RP reprezentowali: prezes Lech Marczak, wiceprezesi: st. sierż. rez. Tomasz Dyzma i Edward Nakonieczny, kpt. w st. spocz. Longin Rozwadowki, kpt. w st. spocz. Andrzej Bis, por. w st. spocz. Ryszard Gołąb, Wojciech Szynkora, Elżbieta Nakonieczna, Paweł Marczak, Jan Noworolnik i Roman Padel .
2 lutego 1944 roku żołnierze Armii Krajowej zostali zaatakowani pod Lublinem przez niemiecki oddział. Zginęło 22 żołnierzy polskiego podziemia. Oddział Armii Krajowej płk Aleksandra Sarkisowa ps. "Szaruga" zmierzał do punktu zrzutu broni i amunicji w Kijanach. Zatrzymał się w Marysinie i to właśnie tutaj został zaskoczony przez Niemców. Dwunastu żołnierzom udało się przeżyć bitwę. Dziś już nie żyją, ale pamięć o bohaterstwie Armii Krajowej, która stawiała opór niemieckim zbrodniarzom, pozostała.
W intencji poległych Partyzantów w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Lublinie przy ulicy Zbożowej została odprawiona uroczysta msza św. Po mszy św. odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Snopkowie. Po jej zakończeniu złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem Szarugowców w Marysinie oraz pod tablicą pamiątkową i Dębami Pamięci przy Szkole Podstawowej w Snopkowie. W uroczystościach wzięli udział m.in. poseł na Sejm RP prof. Przemysław Czarnek, wójt Gminy Jastków Teresa Kot, przewodniczący Rady Gminy Jastków Marek Wieczerzak, Zdzisław Niedbała - przedstawiciel Prezydenta Miasta Lublin i przewodniczącego Rady Miasta Lublin, członkowie Związku Piłsudczyków, Stowarzyszenia Odra - Niemen, Żołnierzy Armii Krajowej ze Środowisk „Szarugowców” i „Zaporczyków”, harcerze, nauczyciele, młodzież szkolna i dyrekcja Szkoły Podstawowej w Snopkowie oraz mieszkańcy Lublina i Gminy Jastków.
Tomasz Dyzma
Foto: Andrzej Bis