22 stycznia 2020r., Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej - Koło w Częstochowie, zorganizował obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Uroczystość odbyła się w Częstochowie, w Kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus, a także przy grobie bohatera powstania porucznika Józefa Hunkiewicza.
Na początku obchodów, Prezes Koła ZOR RP w Częstochowie st. kpr. rez. Artur Wojciechowski przywitał wszystkich zaproszonych gości, wśród których byli m.in.: wiceprezydent Częstochowy, wojskowi, kombatanci, przedstawiciel Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskiej i Gminnej RP, częstochowscy strażnicy miejscy, uczniowie klas mundurowych, osoby cywilne i dziennikarze.
Następnie w intencji powstańców styczniowych mszę św. odprawił ks. Stanisław Rospondek, kapelan środowisk kombatanckich. Podczas uroczystości, tuż po mszy św., wręczono odznaczenie. W uznaniu zasług w zakresie wspierania działalności statutowej Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, szczególnie w upamiętnianiu
i inicjowaniu ważnych wydarzeń historycznych oraz dużego zaangażowania w kultywowaniu tradycji narodowych i propagowaniu chwały oręża Polskiego, uhonorowano dr Ryszarda Stefaniaka, zastępcę Prezydenta Miasta Częstochowy Srebrnym Medalem Za Zasługi dla ZOR RP. Medal wręczył Prezes Koła ZOR RP w Częstochowie sty. kpr. rez. Artur Wojciechowski.
„Rys historyczny" o powstaniu styczniowym wygłosił ppor. Adam Dłużniak, który powiedział m.in.: „W czasie powstania styczniowego walki zbrojne toczyły się w okolicach Częstochowy, terytorialnie związanej wówczas z województwem kaliskim. Zadaniem powstańców w samym mieście było zabezpieczenie dostaw broni i żywności, a szpital miejski im. Najświętszej Maryi Panny stał się powstańczym lazaretem leczącym rannych patriotów. Podczęstochowskie Herby zasłynęły zorganizowaniem największego na ziemiach polskich kanału przerzutowego broni dla powstańców. Tu zaangażowany w zakup broni był m. in. słynny pisarz Józef Ignacy Kraszewski, a jego brat Krzysztof osobiście nadzorował jej przerzut przez granicę.
Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Częstochowianie stali się świadkami tych represji. Na obecnym placu Bohaterów Getta, przy wylocie drogi na Warszawę, był plac kaźni. Tu wystawiono szubienice, w haniebny sposób pozbawiając życia jeńców polskich wziętych do niewoli w bitwie pod Kruszyną i w innych potyczkach. W sumie za udział w powstaniu styczniowym władze carskie skazały na śmierć ok. 700 osób, a na zesłanie- co najmniej 38 tys. osób.
Świadectwem wydarzeń z lat 1863-1864 są pomniki upamiętniające miejsca walk powstańczych, dokumenty zgromadzone w Archiwum Państwowym w Częstochowie oraz mogiły powstańców na okolicznych nekropoliach. W mogiłach spoczywają uczestnicy powstania częstochowianie: Antoni Skowroński, Józef Chrzanowski, Sebastian Rogacz,Ksawery Wołowski, Antoni Chlewski.".
Uczestnicy uroczystości przeszli na grób bohatera powstania styczniowego porucznika Józefa Hunkiewicza. Przypomnijmy, że Związek Oficerów Rezerwy RP, był fundatorem renowacji zdewastowanego w 2017 roku grobu. Odnowienie pomnika nastąpiło w październiku 2019 roku, tuż przed świętem 1 listopada.
Śp. por. Józef Hunkiewicz to weteran Wojska Polskiego z 1863 roku. Bohater walczył m.in. w Powstaniu styczniowym. Zmarł w wieku 104 lat w 1933 roku. Jego prochy spoczywają w Częstochowie w Kwaterze Wojennej na cmentarzu Kule. Podczas uroczystości odsłonięto tablicę i poświęcono wyremontowany grób. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
W uroczystości wzięli udział Komendant Straży Miejskiej w Częstochowie Artur Hołubiczko, Komendant WKU w Częstochowie ppłk Adrian Klimek, ppłk Jan Trzcińki Prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Zarząd Okręgu w Częstochowie wraz z wiceprezesem mjr Janem Cichoniem, kpt. Józef Sowa Prezes Zarządu Terenowego w Częstochowie Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę, Pan Adam Kiwacki Prezes Zarządu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo‑Wschodnich Oddział w Częstochowie oraz uczniowie szkół mundurowych i mieszkańcy miasta.
Ponadto w godzinach porannych na cmentarzu św. Rocha delegacja Koła w Częstochowie ZOR RP w składzie st. kpr. rez. Artur Wojciechowski i st. szer. Rafał Kluba wspólnie z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Częstochowy Łukaszem Kotem, zastępcą Prezydenta Miasta Częstochowy dr Ryszardem Stefaniakiem i Komendantem WKU w Częstochowie ppłk Adrianem Klimkiem w asyście uczniów częstochowskich szkół, w których są klasy mundurowe (ZST oraz ZDZ) złożyli na mogiłach powstańców styczniowych wiązanki.
Artur Wojciechowski
https://sm.czestochowa.pl/index.php/medal-zor-rp-za-zaslugi-dla-wiceprezydenta-ryszarda-stefaniaka/
http://www.czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=13433 [4]
https://wkuczestochowa.wp.mil.pl/pl/articles6-aktualnosci/2020-01-22y-157-rocznica-wybuchu-powstania-styczniowego/
Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!Debug: specified directory - https://www.zorrp.org/images/galeria/1382