29 września 2019 r. delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyła w uroczystości upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej poległych w bitwie pod Jaktorowem we wrześniu 1944 r.
Uroczystość odbyła się na cmentarzu wojennym w Budach Zosinych k. Jaktorowa (Powiat Grodziski, Woj. Mazowieckie).
Delegację Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowili: mjr w st. spocz. Janusz Zajączkowski – prezes Okręgu Mazowieckiego i członek ZG oraz Teresa Stroińska – Macińska - wiceprezes Okręgu Mazowieckiego i członek ZG oraz płk w st. spocz. Henryk Łazarski.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w samo południe. Po niej były przemówienia okolicznościowe, apel poległych, złożenie wieńców. Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz samorządów, władz centralnych, a także służb mundurowych: wojska i innych.
Dopisała pogoda, a przede wszystkim mieszkańcy, dla których w ramach wydarzenia zaplanowano atrakcje podczas pikniku wojskowego, który odbył się bezpośrednio po zakończeniu części oficjalnej. Zgodnie z tradycją przygotowano rekonstrukcję bitwy. Była to m.in. inscenizacja prezentująca zestrzelenie niemieckiego samolotu.
XXX
29 września 1944 r. w okolicach Jaktorowa rozegrała się ostatnia bitwa Grupy Armii Krajowej „Kampinos”. Partyzanci tego zgrupowania walczyli z Niemcami na terenie Puszczy Kampinoskiej podczas powstania warszawskiego. Wiązali duże siły wroga odciążając tym samym powstańców. Wyruszyli nawet na odsiecz stolicy biorąc udział w natarciach na Dworzec Gdański oraz w obronie Żoliborza.
Pod koniec września, gdy powstania chyliło się ku upadkowi, partyzanci podjęli próbę przejścia w Góry Świętokrzyskie. Ewakuacja był wynikiem obława niemieckiej. Zacieśniła się pod Jaktorowem. Żołnierze AK osiągnęli granicę linii kolejowej w Żyrardowie. W Jaktorowie dowódca zgrupowania mjr Alfons Kotowski ps. „Okoń” podjął tragiczną w skutkach decyzję o postoju, co spowodowało, że Niemcy zdążyli sprowadzić pociąg pancerny i wzmocnić obronę. Zawiązała się bitwa. W Budach Zosinych w obronie ojczyzny zginęło 170 powstańców, a 200 trafiło do niewoli.
Na cmentarzu wojennym w Budach Zosinych spoczywa 132 żołnierzy AK, którzy polegli w walkach o wolną Polskę.
(k)