16 września 2019 r., w Lublinie, odbyły się miejskie obchody 80 rocznicy obrony Lublina, a 17 września 2019 r., w 80 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
Okręg Lubelski ZOR RP reprezentowali: mjr w st. spocz. Zdzisław Łoziński, hm. Edward Nakonieczny i Elżbieta Nakonieczna.
Obchody 80 rocznicy obrony Lublina rozpoczął program artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie pt. „Lecz przysięgaliśmy na orła i na krzyż”. Następnie odprawiona została uroczysta msza św. z udziałem licznych pocztów sztandarowych i orkiestry wojskowej Garnizonu Lublin.
Po zakończeniu mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik poświęcony Obrońcom Lublina 1939 r., gdzie odbyła się główna część obchodów z zachowaniem ceremoniału wojskowego. W uroczystościach wzięli udział posłowie na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej: Gabriela Masłowska, Lech Sprawka i Joanna Mucha, władze miejskie reprezentował zastępca Prezydenta Miasta Lublin Mariusz Banach. Obecny również był Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski.
XXX
W 80. rocznicę napaści Rosji Sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku w Lublinie odbyła się msza święta w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w intencji ofiar agresji sowieckiej, poległych na Kresach Wschodnich, zamordowanych w Katyniu oraz zmarłych na zesłaniu i w łagrach Sybiru.
Później obchody przeniosły się na plac Litewski. Po odegraniu hymnu i powitaniu zgromadzonych uczestników miały miejsce wystąpienia okolicznościowe. Wojewoda lubelski zaapelował, aby nie zapominać o tym, że wojna została wywołana na równi przez III Rzeszę i ZSRR. - 80 lat po wrześniu 1939 r. warto opowiadać prawdę autentyczną. II wojnę światową wywołały na równi hitlerowskie Niemcy i stalinowski Związek Radziecki. I było to możliwe dzięki paktowi Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 39 roku. Było to możliwe dzięki atakowi Niemców na Polskę 1 września i atakowi Związku Radzieckiego na Polskę 17 września – powiedział Przemysław Czarnek, który przy tej okazji wręczył również medale „Pro Bono Poloniae” i „Pro Partia”.
Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina i Marta Wcisło, wiceprzewodnicząca Rady Miasta wręczyli Medale Unii Lubelskiej lubelskiemu Związkowi Sybiraków oraz Lubelskiej Rodzinie Katyńskiej.
Po apelu pamięci uczestnicy uroczystości zapalili znicze i złożyli kwiaty. Druga część obchodów odbyła się przy Pomniku Matki Sybiraczki na pl. Dzieci z Pahiatua, gdzie po odegraniu hymnu Sybiraków również zostały zapalone znicze i złożone kwiaty, zaś przemówienie wygłosił Janusz Pawłowski, prezes Związku Sybiraków. Na koniec odegrano melodię „Cisza”.
Z.Ł.