10 września 2019 r., w Centralnej Bibliotece Wojskowej, w roku stulecia jej istnienia, odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Najcenniejsze, najciekawsze, najpiękniejsze. Zbiory Centralnej Biblioteki Wojskowej”. W wernisażu wystawy, nad którą patronat honorowy objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, uczestniczyła delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
Delegację ZOR RP stanowili: Marcin Łada – wiceprezes ZG i st. chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński – prezes Koła ZOR RP w Warszawie.
Wśród gości przybyłych na multimedialną prezentację ekspozycji, byli m.in. wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, służb mundurowych, duchowieństwa, kombatanci i młodzież szkolna.
Przybyłych na wernisaż wystawy powitał Jan Tarczyński – dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej.
Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja prof. dr hab. Grzegorza Nowika pt. „Skarby utracone. Centralna Biblioteka Wojskowa w latach 1939-1945”.
Podczas uroczystości odbyły się również ceremonie wręczenia Medali „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”, Srebrnych Medali za Zasługi dla Obronności Kraju oraz okolicznościowych Medali 100-lecia Centralnej Biblioteki Wojskowej.
Medale „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria” wręczył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który zabierając głos powiedział m.in.: 100 lat temu kiedy powstawała decyzją Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego książnica wojskowa Polska znajdowała się w bardzo trudnej sytuacji i wewnętrznej i zewnętrznej. Odbudowywano byt państwowy po blisko półtora wiekowej niewoli ale jednocześnie Polska musiała mierzyć się z niezwykle trudnym zadaniem jakim było wytyczenie jej granic. Trwało pierwsze powstanie śląskie, dopiero co zakończyło się powstanie wielkopolskie, wykuwała się Rzeczpospolita na wschodzie, gdzie prowadziliśmy wojnę z bolszewikami. Wydawać by się mogło, że w tak trudnym położeniu w jakim znalazła się wtedy Polska, nie czas i nie miejsce na tworzenie instytucji, które powinny rozwijać się i trwać dopiero wtedy, kiedy okrzepnie państwo. A jednak był w tym głęboki sens. Utworzenie biblioteki wojskowej miało sens wynikający też z faktu, że nie można stworzyć nowoczesnego i silnego państwa, nawet jeśli prowadzi ono wojnę na wszystkich frontach, bez stworzenia instytucji, która będzie kuźnią myśli.100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej skupia jak w soczewce 100 lat naszej trudnej historii XX wieku.
Wernisaż wystawy był okazją do uroczystego wmurowania tablicy upamiętniającej stulecie Biblioteki i złożenie „kapsuły czasu” - łuski pocisku artyleryjskiego 152 mm, w której zamknięto przedmioty symbolizujące syntezę działalności biblioteki i dokument z przesłaniem dla przyszłych pokoleń.
(k)