2 września 2019 r., w Lublinie, w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Kostki odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2019-2020. W inauguracji roku szkolnego Okręg Lubelski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował mjr w st. spocz. Zdzisław Łoziński.
Po mszy św. w Katedrze Lubelskiej uczniowie i inni uczestnicy uroczystości przemaszerowali przez Stare Miasto pod Zamek Lubelski, gdzie delegacje uczniów i władz złożyły kwiaty pod tablicami w hołdzie poległym w czasie działań wojennych.- Jesteśmy tu, by pamiętać o tym, jak straszna jest wojna, i by pamięć o tym wam przekazać - mówiła lubelska kurator oświaty, Teresa Misiuk.
Tegoroczna inauguracja połączona była z akcją „Przerwany Marsz”, której inicjatorem jest Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Chodziło o symboliczne nawiązanie do przerwanej 1 września 1939 r. nauki. Akcja polegała na symbolicznym dokończeniu przerwanego przez wybuch wojny marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Czasom wojny i ludziom tamtych czasów, jednym z najważniejszych w naszej historii, poświęcony był spektakl uczniów XXI LO, do tamtych czasów nawiązał też w swoim wystąpieniu wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
– Nie zawsze tak radośnie dzieci z Polski przeżywały ten dzień – wspominała 96-letnia Marianna Krasnodębska, która wzięła udział w wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego w XXI LO im. św. Stanisława Kostki w Lublinie. – 1 września 1939 radio nadało komunikat o wybuchu wojny. Zamiast do szkoły rodzice zaprowadzili dzieci do kościoła, by się modlić i przygotować na najgorsze. Wojna przerwała normalne życie i młodość. Panowała atmosfera strachu i niepewności.
Uczestniczący w akcji kombatanci mieli dla rozpoczynających naukę przekaz:– Żeby nigdy nie byli pod presją wojny. Żeby mogli się uczyć i realizować swoje plany – mówił Zbigniew Stanecki.
Z.Ł.