17 lipca 2019 r., w Lublinie odbyły się obchody 76. rocznicy rzezi wołyńskiej. W obchodach wzięła udział delegacja Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
ZOR RP reprezentowali: Lech Marczak - prezes Okręgu Lubelskiego, mjr w st. spocz. Zdzisław Łoziński i por. w st. spocz. Ryszard Gołąb.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w Kościele Garnizonowym w intencji oddania hołdu tysiącom Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej.
Następnie odbył się Apel Pamięci pod Pomnikiem Wołyńskim. W uroczystościach uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele środowisk kresowych i samorządowcy, a także prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.
„Niezwykle bolesne jest to, że wolna Polska po 1989 r. tak długo nie pamiętała. Ta pamięć trwała w rodzinach, wśród bliskich, w stowarzyszeniach. Dziś jesteśmy już w zupełne innej rzeczywistości. Tu w Lublinie stanął pomnik. Dzisiaj potomkowie tych, którzy byli w tak okrutny sposób mordowani, ich bliscy, nie są już sami. Z nimi jest już państwo polskie” – mówił Jarosław Szarek, prezes IPN.
Zbrodnia wołyńska była antypolską czystką etniczną, przeprowadzoną przez nacjonalistów ukraińskich, mającą charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie, a także część województw lubelskiego i poleskiego. Zbrodni dokonała w latach 1943–1945 Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA).
Uroczystości zakończyło spotkanie historyczne poświęcone tematowi ludobójstwa na Wołyniu w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Głównym punktem wydarzenia była projekcja filmu red. Piotra Kuśmierzaka (Polsat News Lublin) „W martwym punkcie”. Poprzedzona została wstępem historycznym dr. Leona Popka (naczelnika Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN) oraz słowem od autora obrazu.
Z. Ł.