28 lutego 2019 r., w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające pomordowane ofiary zbrodni dokonanej na ludności polskiej w Hucie Pieniackiej 75 lat temu. Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował Marcin Łada – wiceprezes ZG.
Organizatorem uroczystości byli Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stowarzyszenie Huta Pieniacka, a patronat nad nimi objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego podczas której modlono się w intencji ofiar zamordowanych 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej.
Po zakończeniu mszy św., przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbył się uroczysty Apel Pamięci połączony z ceremonią składania wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości podkreślił, że 75 lat temu w Hucie Pieniackiej rozegrał się jeden z najstraszniejszych dramatów Kresów Wschodnich.
- Tego miejsca, które 75 lat temu tętniło życiem już nie ma, zniknęło z powierzchni ziemi wraz z tymi mieszkańcami, którzy w liczbie tysiąca zostali bestialsko
i w niewyobrażalny sposób wymordowani przez ukraińskich nacjonalistów – mówił.
Prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka Małgorzata Gośniowska-Kola przypomniała słowa zapisane przez biskupa Jana Cieńskiego: „Widziałem spaloną wieś i setki trupów zwęglonych po szopach i domach. Kobiety, niemowlęta - bez wyjątku - po kilkanaście osób w chacie czy stodole. Zaczęto zwozić trupy i kopać doły" – przypomniała.
Prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości odczytanym przez podsekretarza stanu w kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego napisał, że wstrząsające okrucieństwo sprawców było całkowitym zanegowaniem chrześcijańskich podstaw naszej cywilizacji.
List do uczestników uroczystości skierowali również premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Podczas uroczystości Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył medalem Pro Bono Poloniae Prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka, Małgorzatę Gośniowską-Kolę.
Ostatnia częścią uroczystości było spotkanie w Centralnej Bibliotece Rolniczej, podczas którego głos zabrali m.in. prof. Krzysztof Szwagrzyk oraz ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski. W wystąpieniach odnieśli się do badań naukowych i ich zakazu, który ma obecnie miejsce na Ukrainie oraz do obietnic dotyczących upamiętnienia ofiar ukraińskiego ludobójstwa.
Cześć i pamięć ofiarom Wołynia i Kresów Wschodnich RP!
(k)
Foto: Marcin Łada