2 września 2018 r., przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w miejscowości Pociecha k. Izabelina (Powiat Warszawski Zachodni) w dorocznej uroczystości religijno-patriotycznej upamiętniającej walki, jakie w tym rejonie toczyły powstańcze Oddziały Specjalne „Jerzyki” w 1944 r.
Uroczystość zorganizowana została przez środowisko Powstańczych Oddziałów Specjalnych AK „Jerzyki”, środowisko Grupy „Kampinos” AK, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. płk. Jerzego Strzałkowskiego w Lesznie, Dyrekcję Kampinoskiego Parku Narodowego, Urząd Gminy Izabelin, Stowarzyszenie Pamięci „Powstańczych Oddziałów Specjalnych Jerzyki AK i ich Komendanta płk. Jerzego Strzałkowskiego”.
W uroczystości uczestniczył wiceprezes ZG ZOR RP Marcin Łada, obecni byli także członkowie honorowi naszej organizacji: starosta warszawski zachodni Jan Żychliński i Jolanta Stępniak – członek zarządu PWZ.
Uroczystość wypełniła polowa msza św. odprawiana przez ks. płk. Jana Domiana, uroczysty Apel Poległych i część artystyczna. Asystę wojskową stanowił pododdział 2. pułku saperów z Kazunia, część muzyczną uroczystości wypełniły orkiestra wojskowa i zespół „Wokaliza”.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele kombatantów, samorządowcy różnego szczebla, przedstawiciele Kampinoskiego Parku Narodowego z dyrektorem Mirosławem Markowskim i emerytowanym dyrektorem Jerzym Misiakiem, nauczyciele i młodzież szkolna.
Podczas uroczystości uczczono pamięć kombatantów, którzy odeszli w ostatnim czasie. Hołd oddano: płk. Jerzemu Broszkiewiczowi, (dawnemu podchorążemu ps. Orlicz, późniejszemu prezesowi Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”), gen. bryg. pilotowi Zbigniewowi Ścibor-Rylskiemu (dawnemu por. ps. Motyl, ostatniemu przedwojennemu oficerowi Powstania Warszawskiego), por. Jerzemu Michalskiemu (ps. Procjon, żołnierzowi Kedywu AK, żołnierzowi POS Jerzyki), por. Ryszardowi Burzyńskiemu (ps. Stalowy – żołnierzowi kompanii ckm Zgrupowania „Kampinos”).
Podczas homilii ks. płk Jan Domian powiedział m.in.:
– Dzisiejsza uroczystość przypomina nam bohaterów, kombatantów, którzy polegli, walcząc w Powstaniu Warszawskim i także tych, którzy odeszli w ostatnim czasie. Zastanówmy się, co motywowało ich, kiedy chwycili za broń? Budowali swoje życie na tradycji ojców, na fundamencie Boga w Trójcy Jedynego. Wiara w Boga pozwalała im kształtować swoje życie, a w legii akademickiej czy wśród harcerzy budowali swoje postawy życiowe. Kiedy my dzisiaj gromadzimy się przy pomniku „Jerzyków”, widzimy, że powstańcze sztandary dziś przejęli harcerze. Apeluję do nich: szukajcie fundamentu w swoim życiu, szukajcie w swoim życiu tej mocy, którą mieli i mają wasi poprzednicy.
Czasami mamy wrażenie, że świat współczesny chce tak żyć, jakby Bóg nie istniał – jest to droga donikąd. Pokolenie II Rzeczypospolitej wiedziało, skąd wychodzi i dokąd zmierza. Wchodząc w tradycje naszych ojców i dziadów, stawajmy się drogowskazem młodego pokolenia. Tylko na fundamencie wiary naród może przetrwać!
Nie da się tworzyć podwójnej miary, moralności, wyborów, postępowań, zachowań. Decyzje muszą być jasne i czytelne, jak tych, których wspominamy. Oni wiedzieli – dlaczego. Warto dziś zadać sobie pytania: co stanowi o mojej wartości, o mojej godności? Jaka jest nasza troska o umiłowanie Ojczyzny, o umiłowanie wolności? Jaka jest nasza wdzięczność Bogu za dar pokoju i wolności?
Niech ta Eucharystia i modlitwa będzie dziękczynieniem za wzorce, które były i są wśród nas. Sztandary, które nieśliście, niech przez lata będą dalej niesione – w tym wymiarze budowania dobra wspólnego i umiłowania naszej Ojczyzny – powiedział ks. Jan Domian.
Podczas uroczystości do zebranych przemawiali: wójt gm. Izabelin Witold Malarowski, który wspomniał, że uroczystość w Pociesze jest jedną z najstarszych uroczystości patriotycznych na terenie Puszczy Kampinoskiej, Wanda Baranowska – prezes Stowarzyszenia Pamięci POS Jerzyki, która odczytała list szefa UDSKiOR Jana Józefa Kasprzyka do zebranych i podziękowała przyjaciołom, którzy tak jak ona, od 61 lat przyjeżdżają na uroczystości w Pociesze. Głos zabrali także: Marcin Biegas – prezes środowiska Grypy „Kampinos” ŚZŻAK, który przypomniał wydarzenia historyczne dotyczące placówki powstańczej w Pociesze, przedstawiciel wojewody mazowieckiego Artur Błoński, który w imieniu wojewody podziękował za zorganizowanie uroczystości, Jagoda Sowińska – dyrektor SOSW im. płk. Jerzego Strzałkowskiego z Leszna, która podkreśliła wagę corocznej obecności młodzieży na uroczystości patriotycznej.
Podczas uroczystości Adam Urbański przedstawił niezwykły patriotyczny wiersz Bohdana Kiełbińskiego, który utrwalił w swoich wspomnieniach historyk Armii Krajowej Jerzy Koszada. Wiersz ten został napisany specjalnie dla siódmej klasy szkoły powszechnej w Mościskach na zakończenie roku szkolnego 1940/1941. Uczniowie, którzy działali w konspiracji, mieli się go uczyć na pamięć, wówczas nie wolno go było zapisywać…
Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego
i w moją Ojczyznę serdecznie wierzę
i w rozbłyśnięcie oręża naszego
i w to, że wrócą do kraju żołnierze
bo ich anieli skrzydlaci nam strzegą
pod łukiem tęczy i skrwawionym pierzem.
Wrócą, o wrócą wojska chorągwiane
na święte Te Deum błysnąć przed Panem.
W Częstochowską wierzę Bogurodzicę
co z Jasnej Góry świeci jako Słońce
że miecze nasze zmieni w błyskawice
i da nam twarze ogniem pałające
i zażegnięte tym ogniem źrenice.
Pole bitewne rozbłyśnie miesiącem
żeby i nocą mogła świecić zbroja
gdy krew lać będziem w nieśmiertelnych bojach.
Przed ogniem ducha stajemy w pokorze
co w kształt płomieni się ludziom ukazał
i w nas się ogniem pożarzy i gorze
wierzę że wstąpi i w nasze żelaza
gdy zbrojni staniem na własnym ugorze
jak na Matejki ogromnych obrazach
gdzie twarz historii jest w łunie i zorzy
i duch narodu i ogień w nim Boży.
O pozwól Panie doczekać tej chwili
gdy serca w piersiach zabiją jak dzwony
kiedy sztandary przed Tobą pochylim
i błyśniem szabel świetlistych milionem
i zmożem mnogie zastępy Attyli
wtedy Ci złożę ofiarę łez słonych
tęsknotę moją i noce niespane
i serca mego zakrwawioną ranę.
Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce i kwiaty przed pomnikiem. Zorganizowano także poczęstunek na pobliskiej polanie.
Gratulujemy organizatorom pięknej patriotycznej uroczystości. Cieszymy się, że uczestniczyły w niej razem środowiska „Jerzyków” i AK Grupy „Kampinos”. Wspólne działanie patriotyczne zawsze przynosi dobre efekty.
M.Ł.