104 – letni kombatant - kpt. w st. spocz. Andrzej Rak – najstarszy członek Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczył w odbywającym się w Warszawie, w dniach 1-2 września 2018 r. w Światowym Zjeździe Weteranów Walk O Niepodległość RP.
Kpt. Andrzej Rak był jednym z 300 kombatantów z całego kraju i z czternastu innych państw leżących na czterech różnych kontynentach, którzy zostali zaproszeni przez ministra Jana Józefa Kasprzyka - Szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wystosował on zaproszenie na wniosek płk. rez. Alfreda Kabaty – prezesa ZG ZOR RP. Kpt. Andrzejowi Rakowi towarzyszyła córka – Wiesława Karczmarczyk.
Podczas Zjazdu kpt. Andrzej Rak miał okazje porozmawiać z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i ministrem Janem Józefem Kasprzykiem.
Zjazd zorganizowano dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Został on objęty narodowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Światowy Zjazd Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczął się 1 września 2018 r. od mszy św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej w intencji ojczyzny i jej obrońców.
Główne uroczystości odbyły się na pl. Józefa Piłsudskiego, gdzie najważniejszym momentem było przekazanie przez Kombatantów przesłania wartości pielęgnowanych w II Rzeczypospolitej Polskiej dla najmłodszego pokolenia obecnej Polski.
Zabierając głos Prezydent RP Andrzej Duda powiedział m.in.: Tak wielu spośród Was poległo. II wojna światowa to 6 mln zabitych polskich obywateli. Bardzo wielu z nich zginęło w walce, z bronią w ręku – nawet tutaj, w Warszawie, w czasie Powstania Warszawskiego i wcześniej podczas jej obrony, na ulicach, gdy wymierzali sprawiedliwość hitlerowskim oprawcom. To były dni wielkiego cierpienia i krwi, ale to były – jak dziś patrzymy – także dni wielkiej chluby, chwały. I naszej wielkiej wdzięczności dla Was za Wasze bohaterstwo, niezwykłą odwagę, za niezłomność.
Z kolei Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych omawiając tragiczną historię II wojny światowej zwrócił się do Weteranów z podziękowaniami za walkę o wolność i podkreślił, że tamto pokolenie nie zadawało pytań czy warto bić się z dwoma największymi totalitaryzmami.
2 września 2018 r. przed południem w kwaterze żołnierzy września 1939 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odprawiona została msza św. połączona z uroczystością składania wieńców. W południe kwiaty spoczęły również przed Pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej na Żoliborzu.
Po południu w Teatrze Polskim odbył się koncert galowy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Podczas uroczystości zostały m.in. po raz pierwszy wręczone Medale Pro Bono Poloniae przyznawane przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych osobom, które wniosły istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowanie oraz popularyzację poza granicami Kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych".
(k)