2 września 2018 r., w Warszawie, delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyła w złożeniu przez ponad stu ochotników 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przysięgi wojskowej.
Uroczystość odbyła się przed dawnym aresztem śledczym na Mokotowie, gdzie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych.
ZOR RP reprezentowali: płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG, mjr w st. spocz. Janusz Zajączkowski – prezes Okręgu Mazowieckiego i członek ZG oraz st. chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński - prezes Koła ZOR RP w Warszawie.
Mszy polowej, która poprzedziła złożenie kolejnej przysięgi przez ochotników tej brygady, przewodniczył biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek.
W uroczystościach wzięli udział Zofia Pilecka, córka rtm. Witolda Pileckiego, którego imię nosi 6 Mazowiecka Brygada WOT, a także kombatanci, w tym uczestnicy Powstania Warszawskiego.
Dowódca Brygady płk Grzegorz Kaliciak powitał zaproszonych gości i wygłosił wystąpienie okolicznościowe, w którym stwierdził m.in., że miejsca pochówku rotmistrza Pileckiego do dziś nie odnaleziono, a dawny areszt śledczy to dzisiaj symbol walki o honor, szacunek i niepodległość.
Musicie godnie reprezentować jego (Witolda Pileckiego) imię i realizować zadania postawione wam przez państwo i obywateli - zwrócił się do ochotników WOT, wiceminister obrony Sebastian Chwałek. Odczytał list szefa MON Mariusza Błaszczaka, który napisał: Wojsko jest dumą Polaków. Nie zawiodło w obliczu najbardziej dramatycznych wyzwań, jakich nie brakowało w naszej historii. Siły Zbrojne RP wzbogacają się o kolejnych żołnierzy jednomyślnych w pragnieniu służenia ojczyźnie, ślubujących wierność patriotycznej i heroicznej historii Wojska Polskiego.
Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła podkreślił, że składający przysięgę zdecydowali się pójść drogą swojego patrona, świetnego żołnierza i wielkiego polskiego patrioty". Dodał, że prawdziwymi zwycięzcami zostali ci, którym życia, a nawet pamięci odmówiono, m. in. za murami tego więzienia.
Chcemy stać na straży naszych małych ojczyzn, dbać o nasze państwo, o region, w którym żyjemy; wspierać i chronić ludzi, których kochamy - powiedziała w imieniu składających przysięgę, szeregowa Paulina Szczęsna.
W skład brygady, której rejonem jest południowe Mazowsze, wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty. Ponad stu ochotników z Grójca, Garwolina, Płocka, Radomia
i Warszawy, którzy złożyli w niedzielę przysięgę, zasili 61batalion lekkiej piechoty w Grójcu.
Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku ubiegłego roku. Docelowo brygady WOT mają działać w każdym województwie (w mazowieckim dwie), a liczebność WOT ma wynieść 53 tys. żołnierzy, których głównym zadaniem będzie przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny wspieranie wojsk operacyjnych.
(k)