12 czerwca 2018 r. przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej brali udział w obchodach corocznego święta Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Związek Oficerów Rezerwy RP reprezentowali: st. sierż. pchor. w st. spocz. Jerzy Bogdan Raczek - członek ZG oraz chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński. Podczas uroczystości, które odbywały się w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej, Jerzy Bogdan Raczek przekazał Centralnej Bibliotece Wojskowej dwa egzemplarze książki „Dzieje Urzędu Radiotelegraficznego Babice-Boernerowo” - pracy zbiorowej pod jego redakcją. Po kilkunastu dniach otrzymał od Dyrektora CBW pisemne podziękowanie.
Obchody święta CBW miały szczególny charakter. Uatrakcyjnił je pokaz filmu dokumentalnego z inscenizacjami pt. „Błękitna Armia 1917-1919”.
Gospodarzem uroczystości była Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. W Klubie WAT uczestników uroczystości serdecznie powitał Jego Magnificencja płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, prof. WAT. Po nim krótki rys historyczny Centralnej Biblioteki Wojskowej przedstawił jej dyrektor - dr Jan Tarczyński. Przemawiał również Wojciech Skurkiewicz - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. O znaczeniu Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego dla nauki polskiej mówił w swoim wystąpieniu prof. dr hab. Janusz Odziemkowski - kierownik Katedry Historii Wojskowości Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Film „Błękitna Armia 1917-1919” zrealizowano w stulecie powołania Armii Polskiej we Francji i w Roku Generała Józefa Hallera ogłoszonym przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Producentem filmu była Centralna Biblioteka Wojskowa i Telewizja Polska SA. Emisja premierowa miała miejsce na antenie TVP Historia.
Przed projekcją filmu obecnym na uroczystości w Klubie WAT przedstawiono jego twórców i aktorów w nim występujących. Gromkie oklaski nagrodziły Krzysztofa Olchawa, który grał rolę generała Józefa Hallera. Oklaskami nagrodzono też autorów scenariusza – dr. Jana Tarczyńskiego i dr. hab. Tadeusza Kondrackiego, a także reżysera Leszka Wiśniewskiego i pozostałych twórców i aktorów.
Film prezentuje dzieje Błękitnej Armii od początku jej tworzenia do przybycia wiosną 1919 roku do Polski. Oddaje hołd wysiłkowi organizacyjnemu Polaków na obczyźnie, ich ofiarności i poświęceniu tysięcy ochotników, którzy z różnych stron świata zaciągali się w błękitne szeregi, by spełnić swoje sny i marzenia o wolnej Polsce. Twórcy filmu oddali też hołd generałowi Józefowi Hallerowi – współtwórcy i dowódcy Armii Polskiej we Francji, liczącej aż 70 tysięcy żołnierzy dobrze wyszkolonych i uzbrojonych, która walnie przyczyniła się do umocnienia odzyskanej przez Polskę niepodległości.
Film został zrealizowany jako fabularny dokument ze szczególną dbałością o fakty, chronologię, realia i podobieństwo aktorów do granych postaci historycznych. Poza zawodowymi aktorami w filmie brało udział kilkudziesięciu statystów i członków grup rekonstrukcyjnych w strojach, mundurach i z uzbrojeniem z epoki.
Po zakończeniu pokazu filmu uczestnicy uroczystości długotrwałymi oklaskami nagrodzili twórców i aktorów. Ten film to niezwykle ciekawa lekcja historii Wojska Polskiego. Dobrze się stało, że w ten sposób Centralna Biblioteka Wojskowa i Telewizja Polska SA uczciły 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Jerzy Raczek