23 czerwca 2016 roku w siedzibie KPN odbyło się spotkanie z okazji 130. rocznicy urodzin inicjatora utworzenia Kampinoskiego Parku Narodowego - profesora Romana Kobendzy. Na zaproszenie dyrektora KPN Mirosława Markowskiego uczestniczyli przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
ZOR RP reprezentowali: Marcin Łada – wiceprezes ZG oraz kpt. w st. spocz. Janusz Zajączkowski.
Na spotkanie przybyło wielu przyjaciół parku, w tym córka i syn Jadwigi i Romana Kobendzów - Barbara Kobendza-Abramowicz i Andrzej Kobendza. Zgromadzonych gości powitał dyrektor KPN, a Katarzyna Słojkowska z Archiwum PAN przybliżyła zebranym życie i działalność naukową oraz życie Państwa Jadwigi i Romana Kobendzów. Wykład wzbogacony został galerią zdjęć - w tym historycznych - wykonanych przez inicjatora powstania parku.
Spotkanie uświetnił koncert Orkiestry Wojskowej z Giżycka oraz otwarcie wystawy fotograficznej autorstwa prof. Romana Kobendzy (1886-1955).
Warto wiedzieć, że prof. Roman Kobendza był nie tylko wielkim botanikiem i propagatorem ochrony przyrody, ale również żołnierzem, patriotą i społecznikiem. W 1918 r. zaciągnął się jako ochotnik do wojska. Brał udział w obronie Lwowa i w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. jako żołnierz 8. Pułku Artylerii Ciężkiej.
Po zakończeniu II wojny światowej dzięki jego staraniom odbudowano obiekty Ogrodu Botanicznego UW, szczególną uwagę skupił na odbudowie biblioteki i zbiorów botanicznych SGGW w Warszawie, stwarzając największą bibliotekę w Polsce w tej dziedzinie.
Jako uczony ogłosił ponad 160 publikacji. Był również zamiłowanym fotografem utrwalającym piękno przyrody od morza Bałtyckiego aż po Zaleszczyki. Wielką część kolekcji jego zdjęć przechowuje do dziś archiwum PAN. Niestety wiele rękopisów profesora i jego prywatnych zbiorów uległo zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego.
(M.Ł.)