Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

O przedwojennej historii  miasta

15–16 czerwca 2016 r. przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej wzięli udział w spotkaniach z goszczącymi w Nowym Dworze Mazowieckim potomkami przedwojennych, żydowskich mieszkańców miasta.

ZOR RP reprezentowali: płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG, 92 – letni kombatant Roman Kaczorowski, Kazimierz Szczerbatko i Henryk Ruszczyk.

Potomkowie dawnej nowodworskiej społeczności żydowskiej odwiedzają Nowy Dwór Mazowiecki od 5 lat. W 2011 r. otwarto odnowiony cmentarz żydowski.

Goście przybyli do Nowego Dworu Mazowieckiego z Izraela, USA i Republiki Południowej Afryki na uroczystości upamiętniające ich przodków.

Ważnym elementem pogłębiania wiedzy o ich przodkach  było spotkanie, podczas którego, miały miejsce trzy prelekcje połączone z prezentacją multimedialną.

Jedną z nich przedstawił płk rez. Alfred Kabata – prezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej i historyk, badacz dziejów Batalionu Elektrotechnicznego.

Jego prelekcja poświęcona była żołnierzom wyznania mojżeszowego pełniącym służbę w Batalionie Elektrotechnicznym w Nowym Dworze Mazowieckim w latach 1921 – 1939. Z prelekcji płk. Alfreda Kabaty można było się dowiedzieć m. in., że w Wojsku Polskim okresu II RP zwracano dużą uwagę na poszanowanie prawa w stosunku do różnych wyznań, a kwestie te były uregulowane odpowiednimi przepisami i rozkazami przełożonych. Marszałek Józef Piłsudski bardzo mocno podkreślał, że obywateli należy oceniać  według kryterium zasług dla kraju, a nie narodowości.

Kadra zawodowa i żołnierze służby zasadniczej uczestniczyli w uroczystościach kościelnych, zgodnie z praktykowanym wyznaniem. W Batalionie Elektrotechnicznym żołnierze wyznania mojżeszowego byli drugą pod względem liczebności grupą po żołnierzach wyznania rzymsko-katolickiego.

Za swój wykład płk Alfred Kabata otrzymał brawa i podziękowania od słuchaczy i prowadzącego spotkanie Ze'eva Shakeda – reprezentującego Fundację Nowy Dwor Jewish Memorial.

16 czerwca 2016 r. na cmentarzu żydowskim odbyły się uroczystości upamiętniające nowodworskich Żydów. Obecne były władze miasta w osobach burmistrza Jacka Kowalskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Bisialskiego, przedstawiciela ambasady USA, dyrektorzy i uczniowie nowodworskich szkół, mieszkańcy miasta, a także przedstawiciele Nowy Dwor Jewish Memorial Fundation – inicjatorów odbudowy nowodworskiego kirkutu.

Ostatnim punktem programu wizyty w Nowym Dworze Mazowieckim była gala finałowa konkursu na esej o tolerancji i dialogu. Wzięli w niej udział pomysłodawcy konkursu i zarazem fundatorzy nagród John Kerr i Zev Shaked. Jak mówiła Beata Kisiel, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2, organizatora konkursu, tegoroczna edycja była rekordowa. Nadesłano 62 prace i co ważne w tym roku konkurs obejmował także szkoły spoza Nowego Dworu Mazowieckiego. W związku z tak licznym odzewem przedstawiciele fundacji i jury postanowiło przyznać dwie dodatkowe nagrody (ogółem było ich pięć). Warto zaznaczyć, że w konkursie jest o co walczyć – zwycięzcy otrzymują nagrody pieniężne, z których najwyższa to 500 $ dla laureata a dla szkoły, do której uczęszcza 1000 $.

A oto laureaci konkursu:

Nagroda Główna – Weronika Świerczewska, Publiczne Gimnazjum nr 3 w Nowym Dworze

Mazowieckim;

I Nagroda w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – Daniel Cichal, Liceum Ogólnokształcące im. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim;

I Nagroda w kategorii szkół gimnazjalnych – Weronika Fijałkowska, Gimnazjum im. Sławoja Felicjana Składkowskiego w Pomiechówku;

dwie kolejne równorzędne nagrody otrzymały uczennice :

Magdalena Wacko - Publiczne Gimnazjum nr 4 w Nowym Dworze Maz.- Modlin Twierdza,

Sylwia Wieczorek - Publiczne Gimnazjum nr 4 w Nowym Dworze Maz.- Modlin Twierdza.

(k)

Foto: Katarzyna Sosnowska

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04