Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Poezja Piotra Przygodzkiego

21 czerwca 2015 r. w Końskowoli odbyło się uroczyste spotkanie autorskie, poety, wiceprezesa Zarządu Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej Piotra Przygodzkiego.

Zarząd Główny ZOR RP reprezentowali płk rez. Dariusz Zielonka – wiceprezes oraz Teresa Stroińska – Macińska. Okręg Lubelski ZOR RP reprezentował st. chor. w st. spocz. Marian Rydzewski.

Uczestnicy spotkania złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym poległych i pomordowanych w latach 1939-1945 mieszkańcach gminy Końskowola.

Wzięli również udział we mszy św. w kościele pw. Znalezienia Krzyża św. i św Andrzeja Apostoła. Ks. proboszcz Konrad Piłat podziękował poecie za dorobek literacki oraz tematykę poruszaną w utworach, życząc sukcesów i rozwijania talentu,  a także prosząc o dalsze publikacje. Zaprosił też wiernych na spotkanie autorskie do miejscowego domu kultury.

Delegacja ZOR RP zwiedziła kościół i krypty znajdujące się w podziemiach kościoła. Pozwoliło to na kontakt historyczny z XVII wieczną Rzeczpospolitą. Udała się też pod tablice Grzegorza Piramowicza i Franciszka Zabłockiego, byłych proboszczów tutejszej parafii, a jednocześnie członków Komisji Edukacji Narodowej oraz pod pomnik Franciszka Dionizego Kniaźnina i generała Józefa Orłowskiego.

Podczas spotkania Piotr Przygodzki przywitał wszystkich przybyłych  i podziękował tym, dzięki którym możliwe było wydanie dwóch najnowszych tomów, tj. trzeciego tomiku poezji zatytułowanego „Pokolenia” i czwartego pt. „Test”. Zdaniem Piotra Przygodzkiego „Dzisiejsze życie wypełnione jest pędem za nowoczesnością, korzystaniem z uroków tego świata oraz pokonywaniem trudności życia codziennego. Wypiera z nas pamięć o jednym z podstawowych obowiązków jakim jest patriotyzm. Tom „Pokolenia” poświęcony jest właśnie tej tematyce”. Utwory wypełniające tom „Pokolenia” nie pozbawione są refleksji  wypływającej z przeżytych  doświadczeń. Są one postacią „pigułki zdarzeń, które znamy z historii, by w ten sposób zachować je w pamięci”.

Piotr Przygodzki zadebiutował tomem poezji zatytułowanym „W blasku i cieniu” (Lublin 2010). W tomie tym została zrekonstruowana bohaterska historia Końskowoli, która m.in. „Z górą trzy wieki miastem była, (blaskiem i sławą lśniła, Ojczyźnie największej wierności dochowała), kraj popadł w niełaskę, Końskowola upaść musiała” (wiersz „Nasz dom ojczysty”). Świadczy to nie tylko o trzymaniu celująco formy przez autora, który niemal zrównuje Końskowolę z Ilionem, ale również znajomości i rozumieniu przez niego historii zaborów, powstań oraz walk o niepodległość polskiego narodu.

Drugi tom poezji zatytułowany „Korzenie” (Lublin 2012) to „Hołd   złożony bohaterom jest testamentem adresowanym przede wszystkim do młodych, by ich patriotyzm czerpał z biało-czerwonych kart historii”. Jest on kontynuacją tematyki  patriotycznej tomu pierwszego.

Natomiast czwarty tom, zatytułowany „Test” (Lublin 2015), jest zupełnie odmienny od poprzednich wydań, w których dominowała tematyka patriotyczno- historyczna. Jego tematyka skupiła się wokół tematu „Wiara – Miłość – Refleksja”.

Podczas spotkania były prezentowane wybrane wiersze przez autora i Teresę Stroińską- Macińską.

(k)

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04