21 czerwca 2015 r. w Końskowoli odbyło się uroczyste spotkanie autorskie, poety, wiceprezesa Zarządu Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej Piotra Przygodzkiego.
Zarząd Główny ZOR RP reprezentowali płk rez. Dariusz Zielonka – wiceprezes oraz Teresa Stroińska – Macińska. Okręg Lubelski ZOR RP reprezentował st. chor. w st. spocz. Marian Rydzewski.
Uczestnicy spotkania złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym poległych i pomordowanych w latach 1939-1945 mieszkańcach gminy Końskowola.
Wzięli również udział we mszy św. w kościele pw. Znalezienia Krzyża św. i św Andrzeja Apostoła. Ks. proboszcz Konrad Piłat podziękował poecie za dorobek literacki oraz tematykę poruszaną w utworach, życząc sukcesów i rozwijania talentu, a także prosząc o dalsze publikacje. Zaprosił też wiernych na spotkanie autorskie do miejscowego domu kultury.
Delegacja ZOR RP zwiedziła kościół i krypty znajdujące się w podziemiach kościoła. Pozwoliło to na kontakt historyczny z XVII wieczną Rzeczpospolitą. Udała się też pod tablice Grzegorza Piramowicza i Franciszka Zabłockiego, byłych proboszczów tutejszej parafii, a jednocześnie członków Komisji Edukacji Narodowej oraz pod pomnik Franciszka Dionizego Kniaźnina i generała Józefa Orłowskiego.
Podczas spotkania Piotr Przygodzki przywitał wszystkich przybyłych i podziękował tym, dzięki którym możliwe było wydanie dwóch najnowszych tomów, tj. trzeciego tomiku poezji zatytułowanego „Pokolenia” i czwartego pt. „Test”. Zdaniem Piotra Przygodzkiego „Dzisiejsze życie wypełnione jest pędem za nowoczesnością, korzystaniem z uroków tego świata oraz pokonywaniem trudności życia codziennego. Wypiera z nas pamięć o jednym z podstawowych obowiązków jakim jest patriotyzm. Tom „Pokolenia” poświęcony jest właśnie tej tematyce”. Utwory wypełniające tom „Pokolenia” nie pozbawione są refleksji wypływającej z przeżytych doświadczeń. Są one postacią „pigułki zdarzeń, które znamy z historii, by w ten sposób zachować je w pamięci”.
Piotr Przygodzki zadebiutował tomem poezji zatytułowanym „W blasku i cieniu” (Lublin 2010). W tomie tym została zrekonstruowana bohaterska historia Końskowoli, która m.in. „Z górą trzy wieki miastem była, (blaskiem i sławą lśniła, Ojczyźnie największej wierności dochowała), kraj popadł w niełaskę, Końskowola upaść musiała” (wiersz „Nasz dom ojczysty”). Świadczy to nie tylko o trzymaniu celująco formy przez autora, który niemal zrównuje Końskowolę z Ilionem, ale również znajomości i rozumieniu przez niego historii zaborów, powstań oraz walk o niepodległość polskiego narodu.
Drugi tom poezji zatytułowany „Korzenie” (Lublin 2012) to „Hołd złożony bohaterom jest testamentem adresowanym przede wszystkim do młodych, by ich patriotyzm czerpał z biało-czerwonych kart historii”. Jest on kontynuacją tematyki patriotycznej tomu pierwszego.
Natomiast czwarty tom, zatytułowany „Test” (Lublin 2015), jest zupełnie odmienny od poprzednich wydań, w których dominowała tematyka patriotyczno- historyczna. Jego tematyka skupiła się wokół tematu „Wiara – Miłość – Refleksja”.
Podczas spotkania były prezentowane wybrane wiersze przez autora i Teresę Stroińską- Macińską.
(k)